Συναγερμός έχει σημάνει στο στρατόπεδο της Παρί.
Και ενώ όλος ο οργανισμός των Παριζιάνων περίμενε πως και πως τον αυριανό προημιτελικό με την Αταλάντα, ένα θετικό κρούσμα στον κορονοϊό έκανε τους πάντες να στραφούν με μεγάλη προσοχή στην ακαδημία.
Αίτια το γεγονός πως ανιχνεύτηκε κρούσμα στην U19 του συλλόγου. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές των πρωταθλητών Γαλλίας είχαν προγραμματίσει να δώσουν φιλικό αγώνα τις επόμενες ημέρες για την προετοιμασία τους, ωστόσο οι νέες εξελίξεις έφεραν αλλαγές στα σχέδια.
Κατά την διάρκεια των ελέγχων διαπιστώθηκε πως ένας νεαρός ποδοσφαιριστής έπασχε από τον ιό, με αποτέλεσμα να μπει σε καραντίνα και να αναβληθεί η αναμέτρηση.
Αυτό το περιστατικό έφερε μεγάλη αναστάτωση στους Γάλλους, οι οποίοι διέταξαν αμέσως να προγραμματιστεί και δεύτερος έλεγχος με σκοπό να διαπιστώσουν αν υπάρχει κι άλλο κρούσμα.