Ο Μαξιμιλιάνο Λοβέρα, αποτελεί μια από τις πολλές περιπτώσεις, στις οποίες ο Ολυμπιακός αποφάσισε να επενδύσει σε νεαρό και ταλαντούχο ποδοσφαιριστή.
Ο 21χρονος άσος, (γεννημένος στις 09/03/1999), έφτασε στους “ερυθρόλευκους” το περασμένο καλοκαίρι από την Ροζάριο και όλοι στου Ρέντη μιλάνε για έναν ποδοσφαιριστή με τρομακτικές προοπτικές.
Ο Ολυμπιακός παρακολουθούσε τον Λοβέρα για περίπου επτά μήνες προτού προχωρήσει στην απόκτηση του, γεγονός που του επέτρεψε να δει όλες τις πλευρές του ποδοσφαιριστή.
Για νεαρό που έπαιξε πρώτη φορά εκτός της χώρας του, η σεζόν που μας πέρασε ήταν θετική για τον Λοβέρα, που έδειξε ένα μικρό δείγμα των όσων μπορεί να κάνει.
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, του έδωσε αρκετές ευκαιρίες με τον νεαρό Σέρβο να μην τις αφήνει ανεκμετάλλευτες.
Μάλιστα, ο ίδιος ο Πορτογάλος προπονητής, συμμερίζεται την άποψη ότι ο Λοβέρα θα αφήσει εποχή με το ταλέντο του.
Σε μια από τις τελευταίες προπονήσεις των “Πειραιωτών“, η ατάκα του Μαρτίνς, ήταν η εξής:
“Θα γίνει ο επόμενος, από το ρόστερ, για τον οποίο θα συζητούν στην Ευρώπη”
Άλλωστε, ο Λοβέρα και γενικότερα αυτό το πλάνο που ακολουθεί ο Ολυμπιακός, είναι… βούτυρο στο ψωμί του Πορτογάλου, που “λατρεύει” να αναδεικνύει και να εξελίσσει νεαρούς ποδοσφαιριστές.