Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει από την έδρα της Λαμίας, επικρατώντας με 3-0, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για το πρωτάθλημα της Super League U19.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και να ανοίγει το σκορ στο 18’ όταν μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Αλαφάκη ο Καρανάτσιος με εξαιρετική κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 25’ ο Αλαφάκης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και Κ. Κωστούλας με καρφωτή κεφάλια έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με κορυφαίες το τετ α τετ του Γατόπουλου και το μακρινό σουτ του Παναγάκου που κατέληξαν στο δοκάρι.
Στο 85’ ο Παναγάκος που είχε πατήσει περιοχή δέχθηκε μαρκάρισμα από αντίπαλο αμυντικό και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακούλας, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για τον Ολυμπιακό.
Συνθέσεις των ομάδων
Λαμία: Τρόπουλος, Γυφτομήτρος, Νικολόπουλος, Πάνος, Γιωργαλής, Ζαλοκώστας (83’ Μακρίδης), Τσέλα, Ρωμανός (88’ Βαρσαμογιάννης), Καψάλης, Τσάτσος (75’ Ηλιόπουλος), Μαργαρίτης (83’ Τσιάκας).
Ολυμπιακός: Κουράκλης, Δάμα (73’ Κουτσόπουλος), Τανούλης, Παναγάκος, Κ. Κωστούλας, Κουτσογούλας (46’ Χρήστου), Μπακούλας, Καρανάτσιος, Πνευμονίδης (46’ Τουφάκης), Χαραλαμπόγλου (73’ Γατόπουλος), Αλαφάκης (46’ Λώλης)