Ο νεαρός ποδοσφαιριστής δείχνει ότι… ανεβαίνει και αυτό το βλέπουν αρκετοί στην Ιταλία, που τον τσεκάρουν προσεκτικά.
Ο Χρήστος Κουρφαλίδης απολαμβάνει να παίζει στην Φεραλπισάλο και αυτό… φαίνεται σε όλη την Serie A.
Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής δόθηκε δανεικός από την Κάλιαρι, ωστόσο με τις εμφανίσεις του έχει κάνει την ομάδα του… να σκέφτεται το λάθος της. Από την άλλη ο Κουρφαλίδης έχει κάνει το “κλικ” σε αρκετές ομάδες, που τον τσεκάρουν.
Ο 21χρονος άσος μετρά 23 συμμετοχές στην δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας, σκοράροντας 3 γκολ και δίνοντας 1 ασίστ στο πρωτάθλημα.
Η Κάλιαρι έχει επενδύσει πάνω του και ήδη, έχει φροντίσει να τον κρατήσει με συμβόλαιο μέχρι το 2026, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για… τρια Ιταλικά “μεγαθήρια” που τσεκάρουν την περίπτωση του.
Να πούμε ότι ο Χρήστος Κουρφαλίδης πήρε μεταγραφή στο ιταλικό κλαμπ το 2018. Ξεκίνησε την καριέρα από τον Μακεδονικό Λητή, ξεχώρισε με την φανέλα της μεικτής Νέων της ΕΠΣΜ που κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα και εκείνη της Εθνικής Παίδων U17.
Συνολικά με την φανέλα της Κάλιαρι έχει καταγράψει 29 συμμετοχές και 1 γκολ στην πρώτη ομάδα, ενώ με την U19 φόρεσε φανέλα σε 55 αναμετρήσεις με 5 γκολ και 6 ασίστ.
Μάλιστα πέρυσι είχε δοθεί ξανά δανεικός στη Φότζια, όπου αγωνίστηκε 24 παιχνίδια και σκόραρε ένα τέρμα, πράγμα που δεν τον κράτησε στο Κάλιαρι και έτσι πραγματοποιεί τη φετινή σπουδαία σεζόν.