Και εκεί που πιστεύεις ότι τα έχεις δει όλα… έρχεται η Ομοσπονδία της Κροατίας και σου δείχνει έναν ακόμη “χαζό” λόγο απόλυσης.
Η δήλωση του Ρόμπερτ Γιάρνι πως θα υποστηρίζει την Μπέτις και όχι την Ντίναμο Ζάγκρεμπ στην κόντρα των δύο ομάδων για τα playoffs των “16” του Conference League, προκάλεσε την απόλυσή του από τη θέση του προπονητή των Παίδων της εθνικής Κροατίας.
Οι δηλώσεις του όχι μόνο προκάλεσαν έντονες αντιδράσεις στην πατρίδα του, αλλά οδήγησαν και στην απόλυσή του καθώς η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Κροατίας τον έδιωξε από τον πάγκο της U17 της χώρας.
“Η εκτελεστική επιτροπή της κροατικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας υποστηρίζει το ατομικό δικαίωμα να στηρίζει κάποιος οποιονδήποτε σύλλογο, ακόμη και όταν παίζει κόντρα σε συλλόγους της Κροατίας, αν και αυτό δεν είναι επιθυμητό.
Ωστόσο, η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Κροατίας θεωρεί πως υπάρχουν υψηλά στάνταρντς για τους προπονητές των εθνικών ομάδων της Κροατίας, οπότε είναι ανεπιθύμητο και απαράδεκτο κάποιος που οδηγεί την εθνική ομάδα να τάσσεται εναντιόν ενός κροατικού συλλόγου σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Η προώθηση της ενότητας στην κροατική ποδοσφαιρική οικογένεια είναι συνθήκη χωρίς την οποία είναι αδύνατο να ηγηθείς οποιασδήποτε ομάδας” ανέφερε η σχετική ανακοίνωση, με την οποία δόθηκε τέλος στη συνεργασία με τον Γιάρνι.