Η Ευαγγελία Σίσκου κατάφερε να φτάσει στην κορυφή του κόσμου, αναδεικνύοντας όχι μόνο το ταλέντο της, αλλά και την χώρα μας!
Η μαθήτρια της 5ης τάξης του δημοτικού κατάφερε να κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι της Fide
Το “χρυσό” κορίτσι του ελληνικού σκακιού εξασφάλισε τη νίκη στην απαιτητική διοργάνωση, κάνοντας περήφανους τους γονείς, τους φίλους, τους συμμαθητές της στην Αδαμάντιο Σχολή της Θεσσαλονίκης και τον σύλλογό της, “ΑΜΟ Γαλαξίας”.
Πέτυχε 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες (7 νίκες, μία ήττα και μία ισοπαλία), με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει τους αγώνες μπροστά από 34 άλλες νεαρές σκακίστριες και να ανέβει στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.
Η 11χρονη Ευαγγελία επέλεξε να αγωνιστεί σε υψηλότερη ηλικιακά κατηγορία των κοριτσιών μέχρι 13 ετών, σύμφωνα με την ΕΡΤ.