Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 της ΑΕΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στη Super League U19.
[irp posts=”2″ ]
Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έδειξε να πατάει γερά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κατοχή και πρωτοβουλία.
Ο ρυθμός “πάγωσε” στο 34ο λεπτό του αγώνα, όταν νεαρός άσος της ΑΕΚ τραυματίστηκε και έτσι μετά ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα.
Στο 43ο λεπτό ο Σμυρλής γύρισε την μπάλα, με τον Αδάμ να μην μπορεί να σκοράρει σχεδόν σε κενή εστία. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα ο Καλογήρου είχε ένα σουρ, με τον Αγγελόπουλο να ελέγχει τη φάση εντυπωσιακά.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και το 46′ η ΑΕΚ είχε δοκάρι, με τον Κοντορουχά, με μια σουτάρα από τα 35 μέτρα, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.
Τελικά στο 52′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, όταν ο Τζίμας έκανε ωραία ενέργεια και έβγαλε τον Αδάμ, όπου με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οχτω λεπτά αργότερα ο Σμυρλής από τα αριστερά έκανε την ενέργεια και ολοκλήρωσε με ωραίο γκολ για το 2-0.
Η ΑΕΚ στο 62ο λεπτό μείωσε το σκορ, με τον Κοντορουχά να σκοράρει, ενώ ο ΠΑΟΚ “απάντησε” με τον Σμυρλή, που έκανε το 3-1. Ο Αδάμ πραγματοποίησε εξαιρετική επέλαση από τα δεξιά, έσπασε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής όπου ακολουθούσε ο Καλόγηρος. Αυτός με την μια για τον Σμυρλή που πέτυχε το τελικό σκορ.
[irp posts=”211199″ ]
Συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ: Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Ζίλο, Σινανάι, Σνάουτσνερ, Σμυρλής, Τσίκος (70′ Γκούμας), Τζίμας (83′ Χατσίδη), Καλόγηρος, Αδάμ (75′ Αθανασίου)
ΑΕΚ: Αγγελόπουλος, Χατζηνικολάου (70′ Σβίγκος) Γιαννούλης, Κοσίδης, Βαλκάνης, Μαρούτσης, Κρουσελνίτσκι, Μούτσα (70′ Κυρσανίδης) Γεωργέας (59′ Ανδρικόπουλος) Βασίλας (59′ Κοντάκης) Κοντορουχάς