Η Ελληνική αποστολή δικαιώθηκε στην ένσταση που έγινε και ο Γιάννης Κορακίδης πήρε το χρυσό με βολή στσα 79,11μ.!
Αρχικά εμφανίστηκε στο επίσημο σύστημα και σε πραγματικό χρόνο, έγκυρη η πολύ μεγάλη βολή στην πέμπτη προσπάθεια του Γιάννη Κορακίδη που έστειλε τη σφύρα στα 79.11μ., επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στο κόσμο στην κατηγορία U20 συντρίβοντας και το ατομικό του ρεκόρ (77.12μ).
Στη συνέχεια η Ελληνική αποστολή έκανε ενστάσεις και διαμαρτυρήθηκε έντονα, με τους υπεύθυνους να τσεκάρουν το video και να αποφασίζουν και να δικαιώνουν την χώρα μας.
Στη συνέχεια ακυρώθηκε το αποτέλεσμα και εκδόθηκε νέο με τον Γιάννη Κορακίδη να εμφανίζεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη σφυροβολία U20 ο οποίος χάρισε στη χώρα μας το 3ο χρυσό στην ιστορία του θεσμού και το 17ο συνολικά.
Ο Κορακίδης, αθλητής του Γιάννη Χρίστογλου σημείωσε αναλυτικά τις προσπάθειες: 73.84, Χ, 69.80,Χ 75.59, 79.11, Χ.