Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η Εθνική Νέων Γυναικών συνέτριψε με 99 πόντους διαφορά (119-20) την Αλβανία στην πρεμιέρα του Eurobasket Β’ κατηγορίας, που διεξάγεται στα Σκόπια.
Το παιχνίδι φυσικά δεν αντέχει κριτικής, καθώς όλα τελείωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 28-2.
Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, με τη διαφορά να ξεπερνά κατά διαστήματα μέχρι και τους 100 πόντους.
Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν η Χατζηλεόντη με 22 πόντους, ενώ ξεχώρισαν επίσης και οι Πολυμένη και Μποσγανά με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.
Από την αντίπαλη πλευρά αυτό που ξεχώρισε είναι γεγονός πως ολοκλήρωσε το ματς με συνολικά 40 (!!!) λάθη. Νούμερο που εξηγεί σε μεγάλο βαθμό το συνολικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 28-6, 61-8, 84-11, 119-20