Με ένα αξιομνημόνευτο ντεμπούτο, ένα 15χρονο… παιδί στην Αγγλία εισήλθε στον επαγγελματικό κόσμο του ποδοσφαίρου.
Είσαι 15 χρονών. Όχι μόνο θα κάνεις το ντεμπούτο σου σε μια τόσο μικρή ηλικία στην τέταρτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, αλλά θα σκοράρεις κι όλας. Μόνο στα όνειρα συμβαίνουν αυτά, ε; Κι όμως, όχι!
Η χθεσινή βραδιά θα μείνει για πάντα χαραγμένη στην μνήμη του πιτσιρικά Λούις Μπόιντ.
Ο ταλαντούχος μέσος της Γκρίμσμπι πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε επαγγελματικό επίπεδο, μπαίνοντας ως αλλαγή στην χθεσινή αναμέτρηση της ομάδας του με την Χάρογκεϊτ για το Checkatrade Trophy και έκανε κάτι παραπάνω από… αισθητή την παρουσία του.
Ο νεαρός έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής της ομάδας του που αγωνίζεται, ενώ κατάφερε να χριστεί σκόρερ, σημειώνοντας μάλιστα ένα εκπληκτικό γκολ, έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Φυσικά, ο μικρός Μπόιντ έγινε (και) ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του συλλόγου που σκοράρει, με την Γκρίμσμπι παράλληλα να προκρίνεται στα πέναλτι.
Αξίζει να αναφερθεί ότι το 15χρονο… διαμαντάκι της Γκρίμσμπι αποτελεί ίσως το μεγαλύτερο ταλέντο της ομάδας αυτή τη στιγμή, καθώς, πρόσφατα κέρδισε το βραβείο του καλύτερου ποδοσφαιριστή για την U14 της ομάδας.
Χωρίς καμία αμφιβολία, τέτοιο ντεμπούτο δεν θα το φανταζόταν ούτε ο ίδιος!
Δείτε το εξαιρετικό γκολ που πέτυχε:
15-year-old Louis Boyd – remember the name!#EFL | #WhereStarsAreMade | #EveryGameMatters | @officialgtfc pic.twitter.com/bF99vmh5YP
— Bristol Street Motors Trophy (@BSM_Trophy) September 9, 2020