Ο Πέτρος Μπαγκαλιάνης (γεννημένος στις 06/02/2001) είναι από τις αποκαλύψεις της φετινής ομάδας, του Ένινγκ.
Ο νεαρός ποδοσφαιριστής των Κίτρινων, με τις φετινές συμμετοχές του, έχει κερδίσει επάξια μια θέση στο ρόστερ της επόμενης σεζόν.
Ο Γερμανός τεχνικός του Άρη, στις τελευταίες αναμετρήσεις, έχει φτιάξει πολλές τακτικές, με τον Μπαγκαλιάνη να βρίσκεται μέσα.
Οι πρώτες εντυπώσεις χαρακτηρίζονται κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικές κι εφόσον ο νεαρός στόπερ συνεχίσει με την ίδια επαγγελματική και αγωνιστική προσήλωση, τότε θα έχει μια ξεχωριστή θέση στα πλάνα της ομάδας.
Η αρχή έγινε στο πρώτο παιχνίδι των playoffs, απέναντι στον ΟΦΗ και ακολούθησαν Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, οι δυσκολότερες αναμετρήσεις της ομάδας του.
Κατάφερε να ανταπεξέλθει πάνω σε “γερούς” ποδοσφαιριστές, όπως οι Μακέντα – Λιβάγια και αυτό είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό, καθώς ο 19χρονος δεν είναι έτοιμος ποδοσφαιριστής, αλλά προήλθε από τις Ακαδημίες της ομάδας.
Ότι, όμως, κατάφερε να ανταπεξέλθει σε τόσο δύσκολες αναμετρήσεις, έχοντας μηδενική εμπειρία, δείχνει περίτρανα την εξέλιξη του νεαρού ποδοσφαιριστή, μέσα σε μια δεκαετία στα “κίτρινα” τμήματα υποδομής.