TALENTABOUT.GR | Ξένα Πρωταθλήματα | Γερμανία | Οι καλύτερες στιγμές του Τζέιντον Σάντσο! (photo/vid)

Ο Τζέιντον Σάντσο έχει προλάβει να μας χαρίσει μερικές μοναδικές στιγμές στην σύντομη αλλά λαμπερή καριέρα του.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26 Μαρτίου 2020 | Talentabout.gr Team

Ο νεαρός άσος της Μπορούσια Ντόρτμουντ Τζέιντον Σάντσο,αποτελεί ένα από τα πιο “καυτά ονόματα της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.

Μπορεί το ερχόμενο καλοκαίρι να αποτελέσει παρελθόν από τη Γερμανία, όμως στη μέχρι τώρα παρουσία του εκεί, μας έχει προσφέρει μερικές μοναδικές στιγμές.

Γενικότερα η παρουσία του και ο τρόπος που αγωνίζεται, επιβεβαιώνουν ότι πρόκειται για έναν από τους πιο ταλαντούχους ποδοσφαιριστές του πλανήτη. Όμως, σε πέντε περιπτώσεις στην καριέρα του, έκανε αυτό που λέμε… το κάτι παραπάνω.

Τα πρώτα γκολ με την Αγγλία

Τον Οκτώβριο του 2018 έκανε την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με την ομάδα της Αγγλίας και έγινε ο πρώτος παίκτης της Bundesliga που το καταφέρνει αυτό τα τελευταία χρόνια.

Του πήρε λίγο καιρό για να δώσει το στίγμα του αλλά όταν το έκανε το έκανε με στιλ.

Σε ένα ματς κόντρα στο Κόσοβο για τα προκριματικά του Euro 2020, σκόραρε το πρώτο του γκολ με την εθνική ανδρών της Αγγλίας και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε ξανά. Έτσι τα πρώτα του γκολ με το εθνόσημο δεν θα τα ξεχάσει ποτέ.

Το βολέ κόντρα στην Μπάγερν Λεβερκούζεν

Σε ένα ματς κόντρα στην Μπάγερν Λεβερκούζεν την χρονιά που η Ντόρτμουντ μαχόταν για τον τίτλο στη Γερμανία, ο Σάντσο έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο με ένα καταπληκτικό βολέ.

Διαβάζεται τώρα  Σε αυτήν την ομάδα έριξε "χυλόπιτα" ο Χάαλαντ! (photo)

Χτύπησε την μπάλα με το πλάι του παπουτσιού του και την έστειλε με απίστευτη δύναμη στα δίχτυα. Το γκολ ήταν τόσο απίθανο που ψηφίστηκε ως το καλύτερο γκολ για τον μήνα Φεβρουάριο στη Γερμανία, το 2019.

Το νικητήριο γκολ κόντρα στην Σάλκε

Στο ντέρμπι με την αιώνια αντίπαλο Σάλκε τον Δεκέμβριο του 2018, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες από το 61ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ ήταν απελπισμένη να βρει το νικητήριο γκολ και το βρήκε. Στο 74ο λεπτό ο Σάντσο υποδέχτηκε την μπάλα και αντί να σεντράρει, ντρίμπλαρε μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα απίστευτο πλασέ που κατέληξε στη γωνία του τερματοφύλακα της Σάλκε, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Ο πρώτος σε ασίστ την σεζόν 2018-2019

Στην πρώτη του φουλ σεζόν με την Ντόρτμουντ, ο Σάντσο είδε τον εαυτό του να βρίσκεται στην κορυφή της λίστας με τις περισσότερες ασίστ στην Μπουντεσλίγκα.

Διαβάζεται τώρα  Έδεσε για τα καλά το... δανεικό της ταλέντο η Ρέαλ! (vid)

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ο νεαρός άσος δημιούργησε 18 γκολ για την ομάδα του και τη φετινή σεζόν βρίσκεται πολύ κοντά στο να σπάσει αυτό το ρεκόρ, έχοντας ήδη μοιράσει 16 ασίστ μέχρι τώρα.

Αυτές περιλαμβάνουν τέσσερις στα τελευταία πέντε παιχνίδια και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής λίστας, την οποία μοιράζεται με τον Τόμας Μίλερ της Μπάγερν Μονάχου.

Η κατάκτηση του Γερμανικού Σούπερ Καπ

Ο Σάντσο συνέβαλε με ένα γκολ και μία ασίστ στη νίκη της Ντόρτμουντ επί της Μπάγερν Μονάχου με 2-0, για τον τελικό του Γερμανικού Σούπερ Καπ το 2019.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος και η πρώτη “κούπα” στην καριέρα του 20χρονου και το πρώτο Σούπερ Καπ της Ντόρτμουντ ύστερα από το 2014.

Το γκολ του ήταν πανέμορφο, ένα από τα γνωστά σπρίντ του, η άμυνα της Μπάγερν ήταν ανήμπορη να τον σταματήσει και απλά άφησε την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ, για να εξασφαλίσει το τρόπο για την ομάδα του.