Μεγάλη πρόκριση για τον νεαρό αθλητή του Στίβου, Αντώνη Σάντα, ο οποίος “πέταξε” στα 5,10 μέτρα και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Μπορός.
Στις πρώτες του προσπάθειες, ο Έλληνας αθλητής του επί κοντώ “άργησε” να φτάσει τα 4,80 μέτρα, αλλά τελικά τα κατάφερε.
Εν συνεχεία, έφτασε στα 5 μέτρα, για να πιάσει το σπουδαίο άλμα στα 5,10 μέτρα και να βρεθεί στους 12 καλύτερους, “καπαρώνοντας” την 6η θέση με ισοβαθμία.
Από την άλλη, ο Ρίζος δεν έπιασε το ρυθμό του πρώτου. Αρχικά, έπιασε με τη δεύτερη προσπάθειά του τα 5 μέτρα, όμως έχασε στις… λεπτομέρειες στη συνέχεια.
Είχε 3 άκυρες ενέργειες για τα 5,10 και αυτό φαίνεται να του κόστισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, τερματίζοντας στην 16η θέση.