TALENTABOUT.GR | Sports | Οι κλήσεις της Εθνικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19!
Μπάσκετ

Οι κλήσεις της Εθνικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19!

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ U19 απέχει σχεδόν ένα μήνα από τις πρώτες τις υποχρεώσεις για το Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ έγιναν γνωστές και οι κλήσεις του ομοσπονδιακού προπονητή.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22 Μαΐου 2019 | Talentabout.gr Team

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται στον τρίτο όμιλο με τις Φιλιππίνες, Ρωσία και Αργεντινή, ενώ η διοργάνωση θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο απο τις 29/6 έως τις 7/7.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η ανακοίνωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική U19 έχει στο πρόγραμμά της ένα μεγάλο ραντεβού το καλοκαίρι, το Παγκόσμιο Κύπελλο, το οποίο θα φιλοξενηθεί στο Ηράκλειο (29/6-7/7).

Η Ελληνική ομάδα βρίσκεται στον τρίτο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει κατά σειρά Φιλιππίνες (29/6, 20:30), Ρωσία (30/6, 20:30) και Αργεντινή (2/7, 20:30).

Οι αθλητές που καλούνται να βρίσκονται την Δευτέρα 27 Μαϊου στις 17.15 στο προπονητήριο του ΟΑΚΑ είναι οι:

Ζώης Καράμπελας – 27.04.2001 – 1.82 – Περιστέρι

Τηλέμαχος Βησσαρίου – 28.01.2002 – 1.97 – Περιστέρι

Κωνσταντίνος Κάδρας – 03.10.2001 – 2.05 – Περιστέρι

Δημήτρης Ερμείδης – 18.09.2000 – 1.89 – Λαύριο

Νίκος Αρσενόπουλος – 19.05.2000 – 1.98 – Ψυχικό

Νίκος Ρογκαβόπουλος – 27.06.2001 – 2.02 – ΑΕΚ

Χρυσόστομος Σανδραμάνης – 05.04.2000 – 1.96 – Προμηθέας Πάτρας

Περικλής Μπαζίνας – 20.11.2000 – 1.98 – Απόλλων Πάτρας

Χρυσοβαλάντης Κουρτίδης – 17.11.2001 – 2.00 – Άρης

Ευστράτιος Βουλγαρόπουλος – 31.10.2000 – 2.17 – Άρης

Νίκος Χουγκάζ – 04.10.2000 – 2.08 – Πανιώνιος

Αριστοτέλης Σωτηρίου – 13.07.2001 – 2.03 – Παναθηναϊκός

Βασίλης Γάργαλης – 02.01.2000 – 2.04 – Πρωτέας Βούλας

Φώτης Γεωργαλάς – 26.06.2001 – 2.04 – Ηρακλής

Μάνος Χατζηδάκης – 21.04.2000 – 2.08 – Μαρούσι

Γιώργος Αρνόκουρος – 10.12.2000 – 2.02 – Δάφνη Δαφνίου

Σταμάτης Κουλούρης – 28.11.2000 – 2.04 – Bard College

Προπονητής: Γιάννης Καστρίτης

B. Προπονητή: Γιώργος Δοξάκης, Δημήτρης Βαρβούνης

Εθνική U19: Οι Όμιλοι του Παγκοσμίου

Α’ Όμιλος: Σενεγάλη, ΗΠΑ, Νέα Ζηλανδία, Λιθουανία

Β’ Όμιλος: Μάλι, Αυστραλία, Καναδάς, Λετονία

Γ’ Όμιλος: Αργεντινή, ΕΛΛΑΔΑ, Φιλιππίνες, Ρωσία

Δ’ Όμιλος: Κίνα, Πουέρτο Ρίκο, Γαλλία, Σερβία

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ