Η ΑΕΚ αρχίζει και μπαίνει σε μία διαδικασία τα τελευταία χρόνια, εμπιστοσύνης και ευκαιρίας στα νέα παιδιά της, και μετά τους Σβάρνα, Βασιλαντωνόπουλο, Τζανετόπουλο, Τσέλιο και Γαλανόπουλου, σειρά παίρνει ο Ανδρέας Βλαχομήτρος, (γεννημένος στις 3/7/1997), ο οποίος θα ακολουθήσει την πρώτη ομάδα στο Κίελτσε της Πολωνίας για την καλοκαιρινή προετοιμασία, ενόψει της δύσκολης ευρωπαϊκής πρόκλησης, που ακούει στο όνομα… προκριματικά Champions League.
Ο 20χρονος επιθετικός της ΑΕΚ, αγωνιζόταν στη σερβική Γιαβόρ (με 10 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές στην U20 και καλή παρουσία στις προπονήσεις της ανδρικής ομάδας) και έδειξε στους ανθρώπους της ομάδας πως αξίζει μία ευκαιρία.
Το θέμα όμως που προκύπτει και καλείται να το αντιμετωπίσει ο Μανόλο Χιμένεθ είναι η υπεραριθμία στην γραμμή κρούσης της Ένωσης, καθώς πέρα από τον Βλαχομήτρο, στην ομάδα είναι και οι Μεληκιώτης, Γιακουμάκης, Αραβίδης, Αλμέιδα και Πέκχαρτ.