Με το σπουδαίο διπλό από την Τρίπολη και την έδρα του Αστέρα “απέδρασε” η ΑΕΚ, επικρατώντας των Αρκάδων με 4-1 στη δεύτερη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Υποδομών.
Το φιλμ του αγώνα
Οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στον αγωνιστικό χώρο, με την “Ένωση” όμως να βρίσκει πρώτη δίχτυα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, κάνοντας το 1-0.
Το δεύτερο τέρμα για τους “κιτρινόμαυρους” ήρθε στο 40ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά πριν το κλείσιμο του πρώτου 45λεπτου έγινε και το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι Αρκάδες κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ στο 58′, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Δέκα λεπτά αργότερα όμως, στο 68′, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έφτασαν και σε τέταρτο τέρμα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.
Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90′ και έτσι η “Ένωση” έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο από την Τρίπολη.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Τρίπολης U20: Τσιφτσής, Τσέκος ( Ζήσης 70′), Μπινιώρης (Νικολακόπουλος 46′) , Ζήσης, Άσσεν, Κοντογιαννόπουλος, Δουβίκας, Νάτσης, Συρεγγέλας, Τσιώλης (Απειρανθιώτης 81′), Μπαστιανός.
ΑΕΚ U20: Γκίνης, Ταμπάς, Μαρκοπουλιώτης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπάμπης (Κοφσανίδης 74′), Γιούσης, Σπηλιώτης, Λημνιός (Ρούσσος 70′), Ψάνης, Ασπρογιάννης (Κόφι 58′).