Από εργομετρικές εξετάσεις πέρασαν όλοι οι νεαροί ποδοσφαιριστές της U15 του Πλατανιά Χανίων, στις εγκαταστάσεις του Μάλεμε.
Τα εν λόγω τεστ έγιναν από τον Λεωνίδα Παπαδάκη (προπονητής φυσικής κατάστασης της πρώτης ομάδας) και τον προπονητή της U15 Γιώργο Ριτζάκη.
Η σχετική ανακοίνωση της Κρητικής ΠΑΕ:
“Στις εγκαταστάσεις του Μάλεμε βρέθηκε η U15 της ομάδας μας, προκειμένου να περάσει από τα απαραίτητα εργομετρικά τεστ. Αυτά πραγματοποιήθηκαν από το Τμήμα Αθλητικής Απόδοσης της ΠΑΕ Πλατανιάς, υπό την επίβλεψη του προπονητή φυσικής κατάστασης της πρώτης ομάδας, Λεωνίδα Παπαδάκη και από τον προπονητή της U15, Γιώργο Ριτζάκη.
Πλέον και τα τμήματα υποδομής του Πλατανιά ακολουθούν σε όλα τα επίπεδα την πρώτη ομάδα, εκμεταλλευόμενα και αυτά τα τεχνικά και επιστημονικά μέσα που βρίσκονται στο Μάλεμε.
Στόχος είναι αφού ολοκληρωθούν τα εργομετρικά τεστ στα τμήματα υποδομής, τα στοιχεία για την φυσική κατάσταση όλων τα ποδοσφαιριστών να βρίσκονται στην διάθεση των τεχνικών επιτελείων, προκειμένου να έχουν ακόμα καλύτερη και ολοκληρωμένη εικόνα για τους παίκτες των ομάδων μας.”