Το «κλάσικο» ακόμη και στις μικρές ηλικίες είναι πολύ σημαντικό.
Οι πιτσιρικάδες της Μπαρτσελόνα ήταν εκείνοι που επικράτησαν με σκορ 2-0 απέναντι σε εκείνους της Ρεάλ Μαδρίτης.
Ωστόσο, μετά το τελευταίο σφύριγμα η απογοήτευση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών της «βασίλισσας», με αποτέλεσμα εκείνοι της «Μπάρτσα» να σπεύσουν να τους παρηγορήσουν κάτι που δείχνει πως το ποδόσφαιρο στην Ισπανία είναι στον σωστό δρόμο.