Ακόμη μία σπουδαία διάκριση για τη δεύτερη ομάδα της Γιουβέντους!
Ακόμη μία “κούπα” για την “Μεγάλη Κυρία“!
Οι “μπιανκονέρι” στον τελικό του “Viareggio Cup” -που θεωρείται ως το πιο σημαντικό τρόπαιο στην Ιταλία- επικράτησαν με σκορ 3-2 της Παλέρμο σ’ ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις, αλλά και πολλά γκολ, όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ.
Ο σύλλογος του Τορίνο πήρε το προβάδισμα στο 14′ με τον Γρηγόρη Κάστανο, ο οποίος σε ακόμη ένα σημαντικό ματς για τη “Γιούβε” έβαλε μπροστά την ομάδα του και όπως ήταν φυσικό “πνίγηκε” στις αγκαλιές των συμπαικτών του.
Όμως οι “ροζανέρι” ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου. Έτσι, αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσα με το τέρμα του Λα Γκουμίνα στο 28‘. Αυτό δεν επηρέασε τους παίκτες του Φάμπιο Γκρόσο, οι οποίοι μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βανταλά έκαναν το 2-1 στο 34‘.
Παρόλα αυτά οι παίκτες της Παλέρμο δεν άφησαν εκείνους της Γιουβέντους να το χαρούν για πολύ, αφού με τον ίδιο τρόπο από τη λευκή “βούλα” έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία χάρη στον Λα Γκουμινά στο 37‘.
Το ματς ήταν ανοιχτό και οι φάσεις αρκετές και για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, εκείνοι που ευτύχησαν να πετύχουν και άλλο γκολ ήταν οι “μπιανκονέρι” με τον Ντι Μάσιο στο 80‘ πάλι με πέναλτι.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Γιουβέντους (4-3-3): Ντελ Φαβέρο, Λιρόλα, Σεβερίν, Μπάνκο, Μορένο, Κοτσόλο, Μάτσεκ, Μπόβε, Κασάτα, Κάστανος, Μορσεγί, Βανταλά.
Παλέρμο (3-5-2): Μάρσον, Πούντσι, Τάφα, Μανταλόνι, Νταλία, Κοντασταντίνο, Φερτσίτσι, Σαντόρο, Τζιουλιάνο, Λα Γκούμινα, Λο Φάσο.