Λίγο πριν αρχίσουν τα… δύσκολα στην τελική ευθεία για την elite round του Euro η Εθνική ομάδα Παίδων δεν τα πήγε καλά στο τελευταίο της φιλικό κόντρα στο Βέλγιο.
Η “γαλανόλευκη” ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τους “κόκκινους διαβόλους” με το παιχνίδι να γίνεται στη Κόρινθο.
Η σύνθεση της Εθνικής:
Ελλάδα: Σιαμπάνης (41΄ Τζελέπης), Τσιμπούκας (41΄ Λυρατζής), Τσιότρας (41΄ Λώλος), Ζερβόπουλος, Γιανναράκης (41΄ Μπούσης), Ξενιτίδης (41΄ Κατσούκης), Γλέζος (41΄ Ιγκμπινόμπα), Χατζηδίμπας, Ζουμπουλίδης (41΄ Βοΐλης), Κωστανάσιος (41΄ Δημητρoύλας), Γαϊτανίδης (41΄ Ματσαδές)
«Τα φιλικά που δώσαμε το τελευταίο διάστημα με Ισπανία και Βέλγιο ήταν ιδιαίτερα βοηθητικά στην προετοιμασία μας ενόψει των αγώνων της elite round του EURO. Τα συμπεράσματα που βγάλαμε ήταν πολύτιμα.
Είδαμε πολλούς παίκτες, οι οποίοι διεκδικούν ισάξια μια θέση στην αποστολή της Ελλάδας για το ευρωπαϊκό τουρνουά. Είμαι βέβαιος πως θα παρουσιαστούμε πανέτοιμοι και με το πάθος που χρειάζεται θα προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε την πρόκρισή μας στα τελικά της διοργάνωσης», τα λόγια του ομοσπονδιακού προπονητή, Βασίλη Γεωργόπουλου.