Οι καλές εμφανίσεις του Σάββα Μούργου με την Άρσεναλ U18 είναι ικανές να του δώσουν εν τέλει ένα επαγγελματικό συμβόλαιο, σύμφωνα με αγγλικά δημοσιεύματα, καθώς η Άρσεναλ είναι διατεθειμένη να το κάνει πριν ολοκληρωθεί η φετινή σεζόν.
Ο Έλληνας μέσος αγωνίστηκε φέτος στο Youth League, έχει ήδη πάρει συμμετοχές με την Άρσεναλ U21 και είναι σημαντικό μέλος της ομάδας U18 των “κανονιέρηδων”, καθώς είναι πλέον βασικός.
Ο 17χρονος άσος της αγγλικής ομάδας χαρακτηρίζεται για την ικανότητά του στο ομαδικό παιχνίδι, καθώς ο προπονητής του Φραν Ντε Κατ τον εμπιστεύεται στη θέση του δημιουργού.
Ο Μούργος δεν είναι ο μόνος Έλληνας της Άρσεναλ στην ομάδα U18, αφού στην ομάδα U18 της Άρσεναλ αγωνίζεται ο Έλληνας Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης αλλά και ο Κύπριος Κώστας Πηλέας.