Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στις εγκαταστάσεις της Μίκρας επί του Ηρακλή σημείωσε ο Παναθηναϊκός με 3-2. Για να έρθει αυτή η νίκη οι «πράσινοι», κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι καθώς βρέθηκαν να πίσω στο σκορ με 2-0. Ο «Γηραιός» προηγήθηκε στο 27’ με εκτέλεση πέναλτι του Τσότρα για να έρθει ο Ρότας στο 34’ να «γράψει» το 2-0. Ωστόσο οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν σε 2-1 στο 41’ όταν ο Λάμπρου εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα Ηλιάδη και σκόραρε με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου δεν σταμάτησαν εκεί και ισοφάρισαν σε 2-2 με πολύ ωραίο σουτ του Μίγγου στο 58’, ενώ την ολική ανατροπή για το «τριφύλλι» έκανε ο Στάικος στο 76’, όταν έκλεψε την μπάλα από το Τσότρα είδε τον Ηλιάδη εκτός εστίας και τον «κρέμασε» από τα 35 μέτρα!
Ηρακλής: Ηλιάδης, Κασαπίδης, Καλφούντζος, Αβραμίδης, Τσότρας, Παναγιωτήδης, Ρότας, Συμεωνίδης, Μεζίνης, Αμαραντίδης, Γκιάτας.
Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Ξηρός, Βαλμάς, Ευαγγέλου, Μαυρομάτης, Αγγελόπουλος Β. (65’ Μπουζούκης), Αγγελόπουλος Γ. ( 60’ Πίσπας), Μίγγος, Στάικος, Λάμπρου (85’ Θεοχάρης), Χατζηγιοβάννης.