TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League U17 | Τρομερός Άρης – “Εκτοξεύτηκε” στον τελικό! (photos)
ΑΕΚ (U17) - Άρης (U17)

Τρομερός Άρης – “Εκτοξεύτηκε” στον τελικό! (photos)

Ο Άρης δεν βρήκε καμία… δυσκολία κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της Super League U17.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13 Μαρτίου 2022 | Talentabout.gr Team

Ο Άρης ήταν σαφώς ανώτερος κόντρα στην ΑΕΚ και επικράτησε με 3-0, στον πρώτο ημιτελικό της Super League U17.

Κάπως έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης και περιμένει έναν από τους ΠΑΟΚ ή Ατρόμητο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι “Κίτρινοι” ήταν ανώτεροι από την Ένωση, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, σε όλο το παιχνίδι.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με δυο φάουλ από αριστερά και δεξιά στην αρχή, δημιούργησε πρόβλημα στην Ένωση, αλλά δεν κατέληξε σε γκολ.

Τελικά το 1-0 για τον Άρη ήρθε στο 13ο λεπτό με τον Μακρή, να πιάνει το γυριστό και η μπάλα κόντραρε στον Γιαματζίδη, για να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Μπαλαμώτη.

Καρέ – Καρέ η αναμέτρηση (ΕΔΩ)

Στα πρώτα λεπτά ο Άρης είχε την πρωτοβουλία και έφτανε εύκολα στην περιοχή της ΑΕΚ, με την Ένωση να έδειχνε… αδυναμίες στο πρώτο 20 λεπτο. Η Ένωση έδειχνε ότι δεν είχε διαβάσει τον αντίπαλο και έκανε συνεχώς λάθος πάσες ή απομακρύνεις, με πολλές φορές να δίνει εύκολα φάουλ στους “Κίτρινους”.

Η ΑΕΚ έκανε αναγκαστική αλλαγή στο 25ο λεπτό, αφου ο Κοντάκης ένιωθε ενοχλήσεις και έτσι αποχώρησε, με τον νεαρό να εξετάζεται από τους γιατρούς της ομάδας.

Η καλύτερη στιγμή για την Ένωση ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν το Φάουλ του Σβίγκου βρήκε στο τοίχος και στη συνέχεια πήρε το σουτ, αλλά πέρασε άουτ. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα ο Σταυρόπουλος πήρε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή από τον Μακρή και… τσίμπησε την μπάλα, αλλά κύλησε “βασανιστικά” άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Η Ένωση είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 39′ με τον Σβίγκο να παίρνει τις κόντρες και να πασάρει στον Χατζηνικολάου, ωστόσο το σουτ πήγε πάνω στον Καρακασίδη.

Στο 45ο λεπτό ο Αλμύρας είδε τη μπάλα να του στρώνεται στη περιοχή και το σουτ του από τη μικρή περιοχή, έπιασε ο Μπαλαμώτης.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Καρυπίδης κατέβασε τη μπάλα, από κόρνερ του Τσαλίκογλου και πλάσαρε αλλά…  έφυγε ψηλά η μπάλα.

Η Ένωση έδειχνε να “πατάει” καλύτερο στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ωστόσο δεν υπήρχε καμία ουσιαστική ευκαιρία.

Ο Άρης φάνηκε να “καθαρίζει” με τον Κατραντζή, στο 70ο λεπτό, όπου εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ και με αριστερό πλασέ έκανε το 2-0. Μάλιστα ο Αλμύρας θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, στο 79ο λεπτό, ωστόσο το τσίμπημα της μπάλας πέρασε οριακά άουτ.

Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Τανούλης με πέναλτι στο 85ο λεπτό, ύστερα από χέρι του Γιαματζίδη στην περιοχή και την εύστοχη εκτέλεση του νεαρού.