TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League U17 | Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ – Το πήρε στη παράταση! (photos)
Άρης (U17) - ΠΑΟΚ (U17)

Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ – Το πήρε στη παράταση! (photos)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σηκώσει το πρωτάθλημα της Super League U17, επικρατώντας του Άρη.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16 Μαρτίου 2022 | Talentabout.gr Team

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής, επικρατώντας με 2-0 του Άρη, στον τελικό, που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου.

Οι δυο ομάδες έπαιξαν σκληρά και δεν άφησαν πολλά περιθώρια, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρει τον… δρόμο προς τα δίχτυα, στη παράταση.

Το ματς:

Έπειτα από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς μεγάλες φάσεις, ο ΠΑΟΚ ανέβασε το ρυθμό του και θα μπορούσε να προηγηθεί σε δύο πολύ σπουδαίες περιπτώσεις.

Στο 13′ ο Γκούμας με εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε τον Γεωργιάδη, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι. Μάλιστα στο 15′ ο Γκούμας εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο “δικέφαλος” αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεση του και πάτησε επικίνδυνα την αντίπαλη με τον Αδάμ στο 18′ και τον Γκιτέρσος στο 25′, όμως οι αμυντικοί του Άρη δήλωσαν παρόν και στις δύο περιπτώσεις, αποσοβώντας τον κίνδυνο για τα καρέ τους.

Κάπου εκεί ο Άρης βγήκε από τα καρέ του και έχασε τις πρώτες του ευκαιρίες στην αναμέτρηση, με τους Αλμυρά και Σταυρόπουλου.  Στο 33′ έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Αλμυράς επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ για την πρώτη αξιοσημείωτη φάση των “κίτρινων” στο ματς, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Σταυρόπουλο, πέρασε ελάχιστα πάνω από το κάθετο δοκάρι των “ασπρόμαυρων”.

Καρέ – Καρέ η αναμέτρηση (ΕΔΩ)

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε σε δυο στιγμές να γίνει… ξανά απειλητικός. Στο 18′ ο Αδάμ πάτησε περιοχή, με τον Σεβαστίδη να τον σταματά πριν γίνει επικίνδυνος για τα αντίπαλα καρέ. Στο 25′ ο Αδάμ συνεργάστηκε με τον Γκιτέρσο, ο οποίος μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του Άρη, με τους αμυντικούς των “κίτρινων” να δηλώνουν παρών και να αποσοβούν τον κίνδυνο.

Η πρώτη τελική για τον Άρη ήρθε στο 33ο λεπτό, με τον Αλμύρα να σουτάρει και να περνάει άουτ, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο ημίχρονο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Καρακασίδη να σταματά δις τετ α τετ, του Γκιτέρσου και του Τζίμα στο 47ο λεπτό.

Στο 52′ ο Tζίμας πάτησε περιοχή και βρέθηκε αντιμέτωπος με τρεις, με τον Τανούλη όμως να παραχωρεί το κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκούμας εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Γεωργιάδη να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να δίνει ασίστ στον Τζίμα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Λίγα λεπτά, μετά, ο Αδάμ με τρομερή ατομική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως ο Τανούλης τον σταμάτησε την τελευταία στιγμή, παραχωρώντας το κόρνερ.

Στο 71΄ο Κωττάς επιχείρησε να κερδίσει τον Καρακασίδη με ένα συρτό σουτ, όμως ο πορτιέρο του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά και παραχώρησε το κόρνερ.

Λίγο έλειψε στο 77ο λεπτό ο Καρακασίδης να γίνει ο μοιραίος του Άρη, καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, σε εκτέλεση κόρνερ του “δικεφάλου”, όμως ο Τζίμας δεν κατάφερε να γυρίσει σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα να περάσει λίγο έξω από το δοκάρι.

Ο πορτιέρο του Άρη έδειξε, ξανά, αντανακλαστικά σε δυο περιπτώσεις, με το φάουλ του Αδάμ στο 81′ που έδιωξε εντυπωσιακά και την κεφαλιά του Γεωργιάδη ένα λεπτό αργότερα.

Στο 92′ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Γεωργιάδης επιχείρησε το σουτ, με τον Αλμύρα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να παραχωρεί το κόρνερ.

Κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ στο 92′. Ο Βασιλειάδης βρήκε τον Γκιτέρσο, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στα σώματα και στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0

Μετά το γκολ ο Άρης ανέβασε στροφές, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία και τον ΠΑΟΚ να αμύνεται και να κυκλοφορεί, χωρίς να βρει χώρους να επιτεθεί για δεύτερο τέρμα.

Στο 107′ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, ο Γκιτέρσος πήρε τη μπάλα από τα αριστερά και σέντραρε παράλληλα στον Τζίμα, ωστόσο το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι είχε… ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες, με τις δυο ομάδες να έχουν κατοχή και φάουλ, δείχνοντας πως τα πράγματα όσο περνούσε η ωρα γινόντουσαν πιο δύσκολα.

Στη τελευταία φάση του αγώνα, σε κόρνερ του Άρη, ο Καρακασίδης ανέβηκε ψηλά με αποτέλεσμα η εστία του να μείνει άδεια και ο ΠΑΟΚ αφού “καθάρισε” ο Γκούμας έφυγε μόνος σε κενή εστία και σκόραρε για το τελικό 2-0.