TALENTABOUT.GR | Εθνικές ομάδες | U19 | Στο πρώτο όμιλο η Εθνική Νέων U19!
Εθνική Νέων (U19)

Στο πρώτο όμιλο η Εθνική Νέων U19!

Η Εθνική μας ομάδα έμαθε αντιπάλους για την προκριματική φάση του EURO U19 2022/2023.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 8 Δεκεμβρίου 2021 | Talentabout.gr Team

Η κλήρωση για την Εθνική Νέων U19 πραγματοποιήθηκε και η Ελλάδα έμαθε τους αντιπάλους της.

Στους ομίλους για το EURO U19 2022/2023 η Ελλάδα θα βρίσκεται στον πρώτο όμιλο, έχοντας αντιπάλους την Τσεχία, Ελβετία και Ανδόρρα.

Πρόκειται για την προκριματική φάση της διοργάνωσης, για το επόμενο EURO, καθώς η Εθνική μας ομάδα έχει αποκλειστεί από την Elite Round της φετινής διοργάνωσης.

Από την άλλη η Κύπρος θα βρεθεί στον 3ο όμιλο και θα βρεί απέναντι της την Ουκρανία, Σουηδία και Κόσοβο!

Συνολικά, οι συμμετέχουσες ομάδες χωρίστηκαν σε 13 προκριματικά γκρουπ, από τα οποία δικαίωμα συμμετοχής στη φάση Elite (άνοιξη 2023) θα αποκτήσουν οι δύο πρώτες, η καλύτερη 3η και η Πορτογαλία, που είναι επικεφαλής της ευρωπαϊκής βαθμολογίας.

Οι αγώνες όλων των μίνι τουρνουά θα διεξαχθούν είτε μεταξύ 30 Μαΐου – 14 Ιουνίου είτε μεταξύ 19-27 Σεπτεμβρίου.

Ο προπονητής της Εθνικής Νέων, Τάσος Θέος, σχολίασε το αποτέλεσμα της κλήρωσης ως εξής:

“Το πρώτο βήμα είναι να προετοιμαστούμε κατάλληλα και να πάμε στους αγώνες του ομίλου μας για να διεκδικήσουμε την πρόκριση. Η “φουρνιά” των παικτών που θα αγωνιστούν, η οποία ανήκει στο ηλικιακό γκρουπ των γεννημένων το 2004-05, είναι πολύ καλή. Για να προχωρήσουμε, θα χρειαστεί να αναδειχτούν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των παιδιών μέσα από την ομαδική λειτουργία και τη φιλοσοφία που έχουμε ως Εθνικές Ομάδες”.

Όλοι οι όμιλοι

1ος: Τσεχία, Ελλάδα, Ελβετία, Ανδόρα
2ος: Τουρκία, Βουλγαρία, Αζερμπαϊτζάν, Λουξεμβούργο
3ος: Ουκρανία, Σουηδία, Κύπρος, Κόσοβο
4ος: Δημ. Ιρλανδίας, Ουγγαρία, Ουαλία, Γιβραλτάρ
5ος: Ιταλία, Πολωνία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Εσθονία
6ος: Αυστρία, Ρουμανία, Λετονία, Λιθουανία
7ος: Ισπανία, Βέλγιο, Ρωσία, Αλβανία
8ος: Γαλλία, Σκοτία, Ισλανδία, Καζακστάν
9ος: Αγγλία, Δανία, Γεωργία, Μαυροβούνιο
10ος: Νορβηγία, Σερβία, Βόρεια Μακεδονία, Σαν Μαρίνο
11ος: Κροατία, Ισραήλ, Φινλανδία, Ν. Φερόε
12ος: Γερμανία, Σλοβακία, Λευκορωσία, Αρμενία
13ος: Ολλανδία, Σλοβενία, Βόρ. Ιρλανδία, Μολδαβία

ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΣ;
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ