TALENTABOUT.GR | Διεθνή | Youth League | Απογοήτευσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Ζίλινα! (photos/vid)
UEFA Youth League

Απογοήτευσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Ζίλινα! (photos/vid)

Ο ΠΑΟΚ, ενώ ξεκίνησε καλά, τα είδε… σκούρα στη συνέχεια κόντρα στην Ζίλινα για το Youth League!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29 Σεπτεμβρίου 2021 | Talentabout.gr Team

Ενώ πήρε το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ, στη συνέχεια έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και η Ζίλινα πήρε μια σημαντική νίκη με σκορ 5-1, στην προκριματική φάση του UEFA Youth League.

Ο δικέφαλος του βορρά απογοήτευσε με την εμφάνιση του και δέχθηκε, τα περισσότερα γκολ από την… ίδια πλευρά, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο!

Καρέ – Καρέ η αναμέτρηση (ΕΔΩ)

Το ματς

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Ζίλινα βρέθηκε με τον Καπράλικ τετ α τετ, όπου πέρασε τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ και έστειλε τη μπάλα εκτός, για να έρθει η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει (δευτερόλεπτα μετά) με πλασέ του Κουλούρη να περνά οριακά από το δοκάρι του Μπέλκο.

Στο 5ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Βαρέλα, όταν ο Κουλούρης μπήκε από τα δεξιά απέφυγε δυο ποδοσφαιριστές και πλάσαρε με τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει, αλλά ο Βαρέλα ήταν εκεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα (Δείτε το πρώτο γκολ).

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να βάλει και δεύτερο γκολ όταν στο 11ο λεπτό ο Σμυρλής έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Βαρέλα προ κενής εστίας πλάσαρε… πάνω στον αμυντικό και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπαλωμένος αναγκάστηκε να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουσε, όταν ο Οβόσου σέντραρε και από κόντρα, η μπάλα πήγε να μπει στα δίχτυα, αλλά ο πορτιέρε του δικεφάλου έβγαλε εντυπωσιακά.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά για δεύτερο γκολ και στο 18ο λεπτό ο Σμυρλής απείλησε ξανά με μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στο 21ο λεπτό ο Οβόσου σέντραρε από κόρνερ και ο Αρεμεγιάο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για κεφαλιά, ωστόσο ο Έλληνας γκολκίπερ με τα ακροδάχτυλα της άλλαξε πορεία από το… κεφάλι του αντιπάλου του. Ένα λεπτό αργότερα η Ζίλινα είχε φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Μπαλωμένο να πέφτει στη γωνία του και να βγάζει σε κόρνερ.

Στο 25ο λεπτό από καραμπόλα στρώθηκε η μπάλα στον Κουλούρη, όπου από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε ψηλά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Καπράλικ ισοφάρισε για την Ζίλινα. Με ατομική ενέργεια βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε τον Μπαλωμένο για το 1-1.

Ενώ το παιχνίδι “ηρέμησε” η Ζίλινα βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 44ο λεπτό, όταν ο Κραπάλικ σούταρε με κόντρα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά με κεφαλιά “ψαράκι” ο Σάουερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και έχασε πρώτη ευκαιρία με σούτ στο 49ο λεπτό, ωστόσο δευτερόλεπτα μετά η Ζίλινα έκανε το 3-1, όταν σε αντεπίθεση η μπάλα κατέληξε στον Γιάμπορ από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε ανενόχλητος έδωσε “αέρα” στην ομάδα του με δυο γκολ.

Όπως μπήκε το τρίτο γκολ, έτσι μπήκε και το… τέταρτο για την Ζίλινα, με τον Γιάμπορ στο 62ο λεπτό να πετυχαίνει ένα σχεδόν ίδιο γκολ με το τρίτο για το 4-1 των Σλοβάκων!

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει ψυχολογία και έτσι η Ζίλινα ανέβασε “στροφές”, χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία με σουτ στο 64ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπαλωμένου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καπράλικ έκανε σπριντ και μπήκε στην περιοχή, με τον Μπαλωμένο να αποκρούει το πλασέ του.

Το παιχνίδι στη συνέχεια έπεσε αρκετά, με την Ζίλινα να ροκάνιζε τον χρόνο για να πάρει το αποτέλεσμα και ο ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει τους κενούς χώρους, ωστόσο έκανε αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής!

Λίγο πριν το τέλος (90′) ο Αραμεγιάο βρέθηκε έξω από την περιοχή και με μια δυνατή σουτάρα ανάγκασε τον Μπαλωμένο να “Σηκωθεί” στο δεξί “Γ” και να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Το τελικό 5-1 σημείωσε ο Καπράλικ με… σόλο γκολ, αφού έκλεψε την μπάλα και “άδειασε” την άμυνα του ΠΑΟΚ και αφού πέρασε τον Μπαλωμένο, πλάσαρε σε κενή εστία!