TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League 2 U19 | Το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής της Super League 2 U19! (photos)
Super League 2 U19

Το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής της Super League 2 U19! (photos)

Συνεχίζει με το απόλυτο των βαθμών ο ΠΑΣ που πέρασε από τη Δράμα, ενώ αναβολή είχαμε στο παιχνίδι Χανιά – Παναχαΐκή.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23 Δεκεμβρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Πλούσια αγωνιστική δράση είχαμε και αυτό το Σαββατοκύριακο στην Super League 2 U19. Εντυπωσιάζει η νίκη το ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στη Δόξα Δράμας, καθώς παρέμεινε η μοναδική ομάδα που συνεχίζει με το απόλυτο των βαθμών, ενώ αναβολή είχαμε στο παιχνίδι των Χανίων με τη Παναχαΐκή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων:

Nότιος Όμιλος:

Λεβαδειακός – Απόλλων Σμύρνης 0-0

Έσπασε το απόλυτο των βαθμών του Λεβαδειακού η ομάδα του Απόλλων Σμύρνης. Η ελαφρά ταξιαρχία δεν επέτρεψε στους Βοιωτούς την συνέχεια του απόλυτου και να του αποσπάσουν την ισοπαλία με 0-0. Στο ντέρμπι κορυφής του Νοτίου Ομίλου, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κλείσουν τους διαδρόμους στους γηπεδούχους, φεύγοντας από τη Βοιωτία με τον βαθμό της ισοπαλίας .

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός: Αναμένεται

Απόλλων Σμύρνης:  Τσούλφας, Χειρίτραντας, Φράρος (65′ Ντάκα), Τασιάς, Πέτρας, Τιμολέων, Γιαννάκη (75′ Φάρκωνας), Κοφίνης, Λιάσκος (59′ Μακρυνικόλας), Λάμπη, Κοντογιαννάτος (75′ Μήτσης).

Χανιά – Παναχαΐκή αναβολή

Εργοτέλης – Πλατανιάς 2-2

Ισόπαλο ήταν το ντέρμπι της Κρήτης. Στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τελειώσουν ιδανικά τις φάσεις. Αντ’ αυτού οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί και στην εκπνοή του πρώτου μέρους άνοιξαν το σκορ, με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ του Κολομπάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εργοτέλη έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Συγκεκριμένα στο 60′ ο Μπερνίκου, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Κουτάντο, έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Λούσι εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Αλεξάκη και με κεφαλιά έφερε τα πάνω κάτω στο ματς, για το 2-1. Ωστόσο η ομάδα των Χανίων, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη, καθώς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, έπειτα από σουτ του Δρικάκη για το τελικό 2-2.

Διαβάζεται τώρα  Οι πρωταθλητές της Super League U19! (photos)

Εργοτέλης: Ψιμόπουλος, Λούσι, Βενεράκης (46’ Στεφανάκης), Πλαϊτάκης, Κόλλα (67’ Θεοδωράκης), Κομνηνός (46’ Καπουράνης), Κουτάντος, Αζιζι, Αλεξάκης, Μπερνίκου (83’ Χαϊντίνη)

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Κολομπάκης, Πελτέκης (λ.τ. 36’ Κουφας – 70’ Δρικάκης)), Ψαλιδάκης, Καγκελίδης, Αρζίδης, Ταγιάρι, Στεφανίδης (70’ Καρτάκης), Σελάμης (66’ Γιακουμάκης), Σπυριδάκης, Μαρκαντωνάκης (λ.τ. 25’ Φασαράκης)

Δόξα Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα 0-2

Παρέμεινε η μοναδική ομάδα που συνεχίζει με το απόλυτο. Παρά την μεγάλη κούραση, καθώς το ταξίδι έγινε αυθημερόν του ματς, ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 30′ οι Γιαννιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Μίνα για το 1-0, ενώ στο 86′ ο Μαχαίρας, εκμεταλλευόμενος μία απίθανη ατομική ενέργεια του σκορ του πρώτου τέρματος, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ, ωστόσο τα δύο σουτ του Μίνα και η ευκαιρία του Μπούμπα δεν βρήκαν στόχο. Οι Δραμινοί προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης στο διάστημα 50′-70′, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους στον αντίπαλο τους.

Διαβάζεται τώρα  Προς οριστική αναβολή το Κύπελλο U19!

ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Λάκκας, Κουλούρης, Ζήκος, Ντόντης, Μπέλλος (87’ Μερτύρης), Μερτζάνι (60’ Παπουτσής), Μπούμπας, Μίνα, Μαχαιράς (87’ Ναούμης), Καζαντσίδης (86’ Σκαργιώτης)

Δόξα Δράμας: Θεοδοσιάδης, Πετρίδης, Γαλόπουλος (58΄ Α. Ιορδανίδης), Καπουσούζης, Παπαϊωάννου, Ρούτσης (46΄ Γρηγορίου), Τάσιος (75΄ Κυριακίδης), Οικονομίδης, Χρ. Ιορδανίδης, Ελευθερόπουλος (46΄ Λ. Γεωργιάδης), Τσιμισκίδης (58΄ Σέγκος).

Κασσιόπη – Απόλλων Πόντου 2-2