TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League 2 U19 | Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 U19! (photos)
Super League 2 U19

Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 U19! (photos)

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας κόντρα στον Απόλλων Πόντου, ενώ ξεχώρισαν το διπλό της Παναχαικής στην Κρήτη και η επικράτηση της Δόξα Δράμας, με αντίπαλο την Κασιόπη.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11 Δεκεμβρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση είχαμε αυτό το Σαββατοκύριακο, με την  αγωνιστική για την Super League 2 19 . Οι ομάδες όπως και στη πρεμιέρα μας χάρισαν πλούσιο θέαμα και γκολ, ενώ ξεχώρισαν οι πολύ μεγάλες νίκες του Απόλλων Λάρισας, της Παναχαϊκής και της Δόξας Δράμας.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Νότιος όμιλος

Πλατανίας – Παναχαική 1-2

Σπουδαίο διπλό για την Παναχαϊκής. Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, οπού ευτύχησαν μάλιστα και να προηγηθούν στο 10ο λεπτό, με τον Βιρσαμίδη. Παρά το 1-0, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, καθώς 5 λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ, κέρδισαν πέναλντι. Ο Λιμάτσι ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ανωμεριανάκη να κρατάει την ομάδα του ζωντανοί. Παρά το κακό ξεκίνημα, ο Πλατανιάς δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν ο Ταγιάρι έκανε 1-1 στο 43‘. Στην επανάληψη, οι Αχαοι πάλεψαν για το διπλό, πράγμα που κατάφεραν,με τον Λιμάτσι στο 70′ για τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Σγουρούδης, Ταγιάρι, Ψαλιδάκης, Πελτέκης, Κούφας (50’ Γιακουμάκης), Καγκελίδης, Αλιφιεράκης (55’ Σελάμης), Κολομπάκης, Φασαράκης (66’ Χειμωνέττος), Αρζίδης

Παναχαΐκή:  Τσεκούρας, Ταρνάρης, Βασιλικόπουλος, Λ. Μικές, Θανόπουλος, Παπαχρονόπουλος, Λιμάτσι (Θεοφανόπουλος), Γασπαρινάτος, Ροδόπουλος (Σουγλέρης), Βαρσαμίδης (Τάχος), Νέος (Ψαθογιαννάκης).

Λεβαδειακός – Χανιά 3-0

Την του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε η ομάδα του Λεβαδειακού. Οι “Βοιωτοί” επικράτησαν άνετα των “Κρητικών” και πήραν ένα εύκολο τρίποντο. Τα γκολ για του γηπεδούχους σημείωσαν οι Τσάπρας στο 36ο λεπτό, με σουτ εκτός περιοχής, Βαγγέλοφ στο 51′, με ωραίο κοντινό πλασέ, έπειτα από πάσα του Τσάπρα και Παντίσκος στο 75‘, με πολύ ωραίο πλασέ.

Διαβάζεται τώρα  Ο επόμενος... Τσιμίκας του Ολυμπιακού ήρθε για να μείνει! (photos)

Λεβαδειακός: Vujovic, Παλιάτσας (68’ Μυτάκης), Σπίρι (81’ Μούτσος), Κολιμάτσης (85’ Λεχουρίτης), Πούλος, Μολές, Βαγγέλοβ (81’ Κουκοδήμος), Τσάπρας (68’ Λέτης), Τσιώλης, Μακρής, Παντίσκος.

Xανιά: Τριανταφυλλάκης, Μαλανδράκης (46’ Λενταράκης), Ζαχαρωτάκης, Καραβοκύρης, Χαϊκάλης (70’ Κιμινουλάκης), Ντιρμίσι, Σελινιωτάκης (55’ Σκουλάς), Δαμιανάκης (46’ Μαρκουλάκης), Μίχος (70’ Λένα), Καπριδάκης, Νικολουδάκης.

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 2-2

Xωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλων και τον Εργοτέλη. Οι Κρητικοί έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο στο α ημίχρονο, όπου ευτύχησαν να πετύχουν 2 γκολ, στο 26ο λεπτό, με τον Πλαιτάκη, έπειτα από κεφαλιά και στο 35′,όταν ο Μπερνίκου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από πάσα του Κουντάντο. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, μέσα σε δύο λεπτά (70′ και 73′) για το τελικό 2-2.

Απόλλων Σμύρνης: Aναμένεται

Εργοτέλης: Ψιμόπουλος, Κόλα, Πλαϊτακης, Λούσι, Βενεράκης(73′ Στεφανάκης), Πάγια  (78′ Μεχμετάϊ) Κουτάντος, Αλεξάκης,  Μπερνίκου(73′ Χαϊντίνι), Κομνηνός(78′ Σταματάκης) Καπουράνης(83′ Σαμπροβαλακης)

Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 6-2

Εξάσφαιρη εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Απόλλων Λάρισας κόντρα στον Απόλλων Πόντου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-1, χάρις σε γκολ των Εστιάδη στο 30 λεπτό, Κάλα (αυτ.) στο 32′ και Τουρσίδη στο 39΄.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, αφού πέτυχαν 3 μέχρι το 58‘, χάρις σε δύο τέρματα του Παναγιώτου (46,58′) και το αυτογκόλ του Παπαδόπουλου. Στη συνέχεια η ομάδα του Απόλλων μείωσε σε 5-2, με τον Μουρατίδη στο 70΄. Ωστόσο οι “Θεσσαλοί” δεν σταμάτησαν εκεί, αφού πέτυχαν και 6ο γκολ του Βλησαρουλη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαβάζεται τώρα  Είδε... πρώτη ομάδα η U19 του Παναθηναϊκού! (photo)

Απόλλων Λάρισας:  Παπαθανασίου Ευστ., Παλαιολόγου, Μπρότσης (56’ Παπαδόπουλος), Μαχούχας, Ευθυμιάδης (63’ Τσούπρος), Κουτσούκης, Παπαθανασίου Γ., Εστιάδης (56’ Τσολάκης), Σκύφτας, Δρόσος (75’ Βλησαρούλης), Παναγιώτου (63’ Παπαλέξης).

Απόλλων Πόντου: Μουλαράς, Ανδρεάδης, Ρούβας, Καλλίας (79’ Βλάχος), Παπαδόπουλος, Σαρακατσάνος, Δημητρίου, Τουρσίδης, Μουρατίδης, Φράγκος – Αναστασίου, Μπαταλαμάς.

Δόξα Δράμας – Κασσιόπη 1-0

Το 2 στα 2 πέτυχε η ομάδα της Δόξας Δράμας. Οι “Μαυραετοί” πήραν το τρίποντο, χάρις σε γκολ του Χρήστου Οικονομίδη, έπειτα από πέναλντι που κέρδισε ο Χρήστος Ιορδανίδης.

Δόξα Δράμας: Θεοδοσιάδης, Τάσιος (68΄ Λ. Γεωργιάδης), Γαλόπουλος (64΄ Α. Ιορδανίδης), Πετρίδης, Παπαϊωάννου, Καπουσούζης, Ρούτσης, Οικονομίδης, Χρ. Ιορδανίδης, Ελευθερόπουλος (73΄ Σέγκος), Τσιμισκίδης (73΄ Κυριακίδης).

Κασσιόπη: Αναμένεται

ΠΑΣ Γιάννινα – Καραϊσκάκης 3-0

Παρά το τελικό αποτέλεσμα, η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Καραισκάκη. Οι Γιαννιώτες τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πολύ λειτουργία των Ηπειρωτών, αφού πέτυχαν τα 2 τελευταία γκολ στο 90′, με τον Γώγο και στο 93′, με τον Μίνα. Το σκορ για του γηπεδούχους άνοιξε ο Λώλης στο 38ο λεπτό.

ΠΑΣ Γιάννινα: Bενετικίδης, Μερτζάνι, Κουλούρης, Ντόντης, Γώγος, Μπέλλος, Λάκκας, Μπούμπας, Καζαμτσίδης, Λώλης, Μαχαίρας. Aναπληρωματικοί: Βακαλόπουλος, Ναούμης, Παπουτσής, Μερτύρης, Ζήκος, Στεργίου, Μίνα

Καραισκάκης: Mπαλαούρας, Μαργώνης, Παππάς, Ροβίνας, Μήτσιος, Γιαννούλης, Γκανάβιας, Κασσίμης, Παπαδόπουλος, Καζέλης, Τσίρκας Αναπληρωματικοί: Γιαννάκος, Ασημάκης, Πάτρας, Τσάμπας, Θέμελης, Γαλανός, Ευαγγέλου.