TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League 2 U19 | Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής της Super League 2 U19!
Super Leage 2 U19

Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής της Super League 2 U19!

Δυναμική ήταν η πρεμιέρα της Super League 2 U19. Οι 12 ομάδες μας χάρισαν μοναδικό θέαμα και πολλά γκολ, ενώ στις 5 από τις 6 αναμετρήσεις νίκησαν οι φιλοξενούμενοι.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 2 Δεκεμβρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Πρεμιέρα είχαμε αυτό το Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα της Super League 2 U19. Στα πέντε από τα έξι παιχνίδια νίκησαν οι γηπεδούχοι, ενώ ΠΑΣ Γιάννινα, Πλατανιάς και Δόξα Δράμας έδειξαν από τώρα τις προθέσεις τους για την φετινή χρονιά.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Νότιος όμιλος

Παναχαΐκή – Απόλλων Σμύρνης 2-3

Σπουδαία διπλό στην Πάτρα πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης. Η Ελαφρά ταξιαρχία φάνηκε από πολύ νωρίς αποφασισμένη για το διπλό. Άνοιξε νωρίς το σκορ για το 1-0, με τους Γηπεδούχους να φέρνουν τούμπα το ματς για το 2-1 και στην συνέχεια η ομάδα του Απόλλωνα να κάνει την ολική ανατροπή για το τελικό 3-2.

Οι συνθέσεις:

Παναχαική: Αναμένεται

Απόλλων Σμύρνης:  Τσούλφας, Ντάγκας, Φάρκωνας, Τασιάς, Τιμολέων, Κοφίνης, Μακρυνικόλας, Γιαννάκης, Καρυπίδης, Χειρίτραντας, Λάμπη, ενώ στη διάρκεια του ματς χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγές και οι: Πετράς, Κοντογιαννόπουλος, Μήτσης, Μητρόπουλος, Λιάσκος.

Χανιά – Πλατανιάς 0-4

Μεγάλο αφεντικό της Κρήτης είναι ο Πλατανιάς, όπως αποδείχθηκε στο ντέρμπι με τα Χανιά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί κόντρα στην συμπολίτισσα ομάδα και την φιλοδώρησαν με 4 γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Αρζίδης στο 8, ενώ Κούφας στο 20 και Πελτέκης στο 23, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 58′ με αυτογκόλ του Λενταράκη.

Χανιά: Τριανταφυλλάκης, Ντιρμίσι, Ζαχαρωτάκης, Κρέτσι, Δαμιανάκης (41′ Νικολουδάκης), Σκουλάς (64′ Μαρκουλάκης), Καραβοκύρη (64′ Μαλανδράκης), Καπριδάκης, Μίχος, Τζεμολλάρι (41′ Λενταράκης), Οικονομόπουλος (57′ Λένα).

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Κολομπάκης, Πελτέκης, Σγουρούδης (63′ Ταγιάρι), Ψαλιδάκης, Καγκελίδης (63′ Σπυριδάκης), Χειμωνέττος (46′ Δρικάκης), Κούφας (55′ Σελάμης), Αρζίδης, Φασαράκης, Στεφανίδης (46′ Γιακουμάκης).

Eργοτέλης – Λεβαδειακός 0-1

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε της υποχρεώσεις της η ομάδα του Λεβαδειακού. Οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν από το Ηράκλειο με το διπλό, με γκολ του Παντίσκος στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Εργοτέλης: Ψιμόπουλος, Λούσι Βενεράκης (57’ Στεφανάκης), Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Πάγια (57’ Κομνηνός) , Χαϊντίνη (75’ Σταματάκης), Κουτάντος (80’ Μεχμετάϊ), Αζίζι, Αλεξάκης (80’ Μπερνίκου), Καπουράνης.

Λεβαδειακός: Σιμιστήρας, Παλιάτσας, Σπίρι, Κολιμάτσης, Πούλος, Μολές, Μυτάκης, Λεχουρίτης (57’ Λέτης), Τσιώλης (87’ Κουκοδήμος), Βαγγέλοβ (73’ Μούτσος), Παντίσκος.

Κασσιόπη – Απόλλων Λάρισας 0-0

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι πoυ διεξήχθη στην Κέρκυρα. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με το τελικό 0-0 να θεωρείτε κάτι παραπάνω από δίκαιο.

Κασσιόπη: Αναμένεται

Απόλλων Λάρισας: Παπαθανασίου Στ., Παλαιολόγου (73′ Εστιάδης), Ευθυμιάδης, Μαχούχας, Μπρότσης, Κουτσούκης, Παπαθανασίου Γ., Παπαδόπουλος (64′ Τσουλάνι), Σκύφτας, Δρόσος (53′ Παναγιώτου), Τσολάκης (73′ Βλησαρούλης).

Απόλλων Πόντου – ΠΑΣ Γιάννινα 1-4

Αέρας πέρασε από την Καλαμαριά ο ΠΑΣ. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Μαχαίρας, με φάουλ, ανοίγοντας το σκορ στην αναμέτρηση. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με 1-1. Στην επανάληψη, οι "Γιαννιώτες" ξεκίνησαν δυναμικά, όταν ο Μίνα στο 46ο λεπτό, έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο 15λεπτο το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Παπουτσής στο 75` και στο 88` διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Απόλλων Πόντου: Αναμένεται

Πας Γιάννινα: Βενετικίδης, Κουλούρης, Ναούμης (46’ Παπουτσής), Ντόντης, Γώγος, Ζήκος (72’ Τσιούτσιος), Λάκκας, Μπούμπας (85’ Καζαντσίδης), Μίνα, Μαχαίρας (88’ Μερτζάνι), Μπέλλος (88’ Μερτύρης)

Καραισκάκης – Δόξα Δράμας 2-4

Χορταστικό από γκολ και θέαμα ήταν το παιχνίδι στην Άρτα. Το πρώτο μέρος έληξε με 1-1 και στο δεύτερο η ομάδα του Γιάννη Αποστολίδη ανέβασε στροφές, φτάνοντας στο τελικό 2-4.  Για τους "Μαυραετούς", δυο γκολ πέτυχε ο Χρήστος Ιορδανίδης, στο 37΄ και το 67΄ και από ένα ο Άρης Ιορδανίδης στο 50΄ και ο Οικονομίδης, στο 89΄ με πέναλτι.

Καραισκάκης: Aναμένεται

Δόξα Δράμας: Θεοδοσιάδης, Τάσιος, Α. Ιορδανίδης (76΄ Γαλόπουλος), Πετρίδης, Παπαϊωάννου, Καπουσούζης, Ρούτσης (76΄ Λ. Γεωργιάδης), Οικονομίδης, Χρ. Ιορδανίδης, Ελευθερόπουλος (87΄ Μανωλεσάκης), Τσιμισκίδης (79΄ Σέγκος).