"Λύγισε" τον Ολυμπιακό η Μπάγερν!

O Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπάγερν Μονάχου στο Ρέντη, υποκλίθηκε όμως στην ανωτερότητα των Γερμανών!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22 Οκτωβρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Ολυμπιακός και Μπάγερν βρέθηκαν αντιμέτωπες για την αγωνιστική του UEFA Youth League. Οι Γερμανοί του Μάρτιν Ντεμικέλις ήταν το φαβορί και επικράτησαν με σχετική ευκολία.

Το τελικό 0-4 αφήνει μια πικρή γεύση στους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μαυρογενίδη, που προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποτελέσουν εμπόδιο σε μια "καλύτερη" ομάδα.

Στο Ρέντη βρέθηκαν αρκετές προσωπικότητες του ποδοσφαίρου, ανάμεσα τους και ο – κατά πιθανότατα προπονητής της U19Αντώνης Νικοπολίδης, αλλά και ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδος Φαν Σιπτ. Οι πρώην ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, Βαμβακούλας και Πάντος, αλλά και ο τεχνικός διευθυντής του Ατρομήτου Κορακάκης!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν πολύ χαλαρό ρυθμό, στο 19ο λεπτό η Μπάγερν σκόραρε, με το γκολ να ακυρώνεται (σωστά).

Ο Ρουμάνος διαιτητής Μάρκους Άβρααμ με την συμπλήρωση 23′ λεπτών αγώνα διέκοψε για cooling break. Οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν αρκετά να κυκλοφορήσουν την μπάλα και προσπάθησαν να σπάσουν την άμυνα των Βαυαρών με μεγάλες μπαλιές. Οι περισσότερες όμως δεν είχαν κανέναν αποδέκτη. Αντίθετα με μια απίστευτη μπαλιά του Στίλερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο ταλαντούχος μέσος βρήκε τον Ζίρκζι και ο Ολλανδός στράικερ πέτυχε ένα γκολ που συνήθως βάζουν μόνο μεγάλης κλάσης επιθετικοί. Με την μια έπιασε ένα δυνατό σουτ κερδίζοντας τον Τσολάκη.

Η Μπάγερν έψαξε αμέσως και το δεύτερο γκολ, με τον Στίλερ να συνεχίζει τις πολύ καλές του μπαλιές δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα των "ερυθρολεύκων". Στο 39ο λεπτό ο Μαρτίνης έδιωξε σε κόρνερ, στην συνέχεια της φάσης ο Τίλμαν βρήκε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι. Η φάση δεν ολοκληρώθηκε, με τον Ρέιν να οδηγεί τον Τζολάκη σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμα φάση της Μπάγερν, με τον Τίλμαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Πειραιώτες, η άμυνα της ομάδες δεν "μπήκε" στον αγωνιστικό χώρο και ο 16χρονος Γουέιντνερ έκανε το 0-2. Ήταν μάλιστα το 3ο του γκολ στο Youth League.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, με πρωταγωνιστή τον Μπουλάρι. Η πίεση του λίγο έλειψε να οδηγήσει σε ένα αυτογκόλ, ενώ στο 49ο λεπτό βρήκε απέναντι του τον Σνέλερ.

Όμως…όταν χάνεις ευκαιρίες απέναντι σε μια τέτοια ομάδα, συνήθως το πληρώνεις. Γι’ ακόμα μια φορά η άμυνα του θρύλου κοιμήθηκε μετά από στημένη φάση και ο Ζίρκζι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο αφύλακτος Σουρλής έστειλε την μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια.

Το καρέ των τερμάτων το ολοκλήρωσε με χατ-τρικ ο Ζίρκζι, όταν η άμυνα του Ολυμπιακού ολιγώρησε σε μια ακόμα στημένη μπαλιά. Λίγο πριν είχαν και δοκάρι με τον Κούνι.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο. Στο 83ο λεπτό άγνωστοι εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και κατευθύνθηκαν στους οπαδούς της Μπάγερν. Ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα προσωρινά. Οι ομάδες επέστρεψαν λίγη ώρα αργότερα, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να παίζουν πάσες ανάμεσα τους, σε μια κίνηση που προκάλεσε πολλά χειροκροτήματα!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ντουμάνης, Γκοτζαμανίδης, Μπέλιτς, Μαρτίνης, Νικόλης (Μποσκουίδης), Νεοφυτίδης, Κατσαβάκης (60′ Αρσενίδης), Σουρλής (80′ Τσέλιος), Φέκκας, Μπουλάρι (60′ Βοΐλης).

Μπάγερν Μονάχου: Σνέλερ, Κελ, Αρέι-Εμπί, Ντανίλιουτς, Στίλερ, Ρέιν (62′ Μπουθ), Τίλμαν (73′ Μοσάντι), Γκίτερ (80′ Άντερσον), Γουέιντνερ, Κούνι (80′ Κούνι), Ζιρκζί.