TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League U15 | Στη "ρώσικη ρουλέτα" ο Άρης! (photo)
Παναθηναϊκός (U15) - Άρης (U15)

Στη "ρώσικη ρουλέτα" ο Άρης! (photo)

Oι "κίτρινοι" πήγαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, αλλά εμφανίστηκαν ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι και πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Super League.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 4 Απριλίου 2019 | Talentabout.gr Team

Καταπληκτικός σε εξέλιξη ήταν ο δεύτερος ημιτελικός της Super League U15, με τον Άρη να είναι ο μεγάλος νικητής, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (3-3 κ.δ.) και να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, εκεί που περιμένει ο ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι είχε φοβερή εξέλιξη και πολλές ανατροπές με τις δύο ομάδες να λύνουν τελικά τις διαφορές τους στη "ρώσικη ρουλέτα".

Πρώτος απείλησε ο Παναθηναϊκός με τον Βολάκη στο 7ο λεπτό. Η μπάλα στρώθηκε στον άσο του "τριφυλλιού", ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή την έστειλε να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριαζή.

Καρέ  – καρέ ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (ΕΔΩ το Photostory)

Ο Άρης βρήκε την ευκαιρία και τιμώρησε τους "πράσινους" στο 19ο λεπτό. Ο Τσέρα ξεκίνησε μία κούρσα από τα αριστερά, έπαιξε το "1-2" με τον Παναγίδη, μπήκε στην περιοχή και με έξοχο πλασέ νίκησε τον Δρανδάκη. Μάλιστα τελευταίος ακούμπησε τη μπάλα ο Καλλέργης, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού να μην μπορεί να τη διώξει.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι "πράσινοι" πήραν τον έλεχγο του παιχνιδιού και προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Η πρώτη προειδοποίηση ήρθε στο 30′, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Άρη, με τον Ρουσίτ από κοντά να σουτάρει, αλλά τον Κυριαζή να αποκρόυει εξ επαφής.

Το "τριφύλλι" συνέχισε να έχει την υπεροχή και τελικά στο 35′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Καλοσκάμης επιχείρησε κάτι σαν σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Βολάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με τη μία δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1, μιας και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια καλή στιγμή.

Φωτογραφίες απο τον ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ (ΕΔΩ)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε κάπως νωθρά, αλλά σύντομα οι "κίτρινοι" ξύπνησαν και μέσα σε 2 λεπτά "καθάρισαν" το ματς. Στο 48′ η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα σε εκτέλεση κόρνερ και έτσι ο Τσέρα με κοντινή κεφαλιά αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, γράφοντας το 1-2, ενώ 1 λεπτό αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς του "τριφυλλιού" και πλάσαρε τον Δρανδάκη για το 3-1, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και ανέβηκε, στην προσπάθειά του να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Αρχικά ένα μακρινό σουτ του Προδρομίτη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των "κιτρίνων", ενώ στο 58′ έγινε η φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι "πράσινοι".

Ο Δήμος πήρε την κάθετη πάσα και βγήκε "φάτσα" με τον Κυριαζή, αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία, υποδεικνύοντας λανθασμένα τον νεαρό επιθετικό σε θέση οφσάιντ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 61′ ο Καλοσκάμης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο 68′ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-2 με τον Βολάκη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Καλοσκάμης. Στο 71′ ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, όταν ο Δήμος έφυγε στην κόντρα, με τον Στεφανίδη να τον ανατρεπει εκτός περιοχής και να βλέπει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με 10 ποδοσφαιριστές την ομάδα του.

Το φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Προδρομίτης επιχείρησε μία πανέξυπνη σέντρα-σουτ, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Άρη ξεγελώντας τον Κυριαζή.

Το 3-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο ρυθμός στη συνέχεια του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες μάλλον να συμβιβάζονται με τη διαδικασία των πέναλτι.

Τα πέναλτι είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες, οι οποίοι έπιασαν συνολικά 3 εκτελέσεις, αλλά ο Κυριαζής με 2 αποκρούσεις ήταν αυτός που χάρισει στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Πλέον, ο Άρης κοιτάει τον μεγάλο τελικό, στον οποίο θα συμμετάσχει για πρώτη φορά, και θα βρει απέναντί του τον ΠΑΟΚ, με τον οποίο γνωρίζονται πολύ καλά. Το μεγάλο αυτό παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (7/4) στις 15:00 και θα διεξαχθεί και πάλι στο ΔΑΚ Λαμίας.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Δρανδάκης, Καπαματζιάν, Καλλέργης, Προδρομίτης, Ρουσίτ, Αγγελόπουλος, Βολάκης, Ψύλλας, Δήμος, Κυριόπουλος, Καλοσκάμης

Άρης: Κυριαζής, Στεφανίδης, Κοτινάκης, Τάλκα, Βακουφτσής Τσιάτσιος, Βρέττας, Τσέρα, Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Κασαπίδης