TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League U17 | Mε Τζόλη στον τελικό ο ΠΑΟΚ! (photos/vid)
ΠΑΟΚ (U17) - Παναθηναϊκός (U17)

Mε Τζόλη στον τελικό ο ΠΑΟΚ! (photos/vid)

Ένα 7λεπτο ήταν αρκετό για τον "δικέφαλο", ώστε να καθαρίσει τον ημιτελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό και να κλείσει μία θέση για τον μεγάλο τελικό της Super League U17.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22 Απριλίου 2019 | Talentabout.gr Team

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ημιτελικού της Super League U17, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 2-0, σε αναμέτρηση που διεξήχθει στο Γήπεδο του Παναιτωλικού. Ο "δικέφαλος" πάτησε ξαφνικά… γκάζι στην επανάληψη και μέσα σε 7 λεπτά, έβαλε τις βάσεις για τη σπουδαία πρόκριση.

Καρέ – καρέ ο ημιτελικός (ΕΔΩ)

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχετικά ήρεμα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη προσοχή στα μετόπισθεν και να μήν απειλούν την αντίπαλη εστία. Το δεύτερο μέρος, όμως, ήταν μία άλλη ιστρία και σε αυτό έπαιξαν μεγάλο ρόλο οι δύο αλλαγές του προπονητή του ΠΑΟΚ.

Κιτσάκης και Γκοντεζιάνι έφεραν νέο αέρα στους Θεσσαλονικείς και ήταν αυτοί που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του "δικεφάλλου". Στο 56′ ο Κιτσάκης έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε μία επικίνδυνη σέντρα, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Οικονομάκης, απέκρουσε ασθενώς και ο Τζόλης από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Διαβάζεται τώρα  Από έναν βαθμό οι U17 του Παναιτωλικού και του Βόλου!

Σαν να μην έφτανε το γκολ που δέχθηκε, το "τριφύλλι" έπρεπε να αγωνιστεί με αριθμιτικό μειονέκτημα από το 60ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρόμπι. Ο Γκοντεζιάνι έκλεψε την μπάλα, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και ο αμυντικός του Παναθηναϊκού δεν είχε άλλο τρόπο να τον σταματήσει από το να τον ανατρέψει.

Το φάουλ εκτελέστηκε, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καρβούνη, που ήταν στο τείχος, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να υποδείξει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόλης, διαμορφώνοντας το 2-0, με τοο δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 63′.

Το photostory του ημιτελικού (ΕΔΩ)

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά του και να μην απειλείται σε κανένα σημείο από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος και με ποδοσφαιριστή λιγότερο δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Μπαλωμένου.

Διαβάζεται τώρα  Οι νεαροί που δεν θα παίξουν το Σαββατοκύριακο!

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τον τελικό της Μ. Πέμπτης στις 13:00, εκεί που θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Αβεντισιάν, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Καραμπέρης, Πιπιλιάρης, Κουτεντάκης, Τζόλης, Γρόσδης, Καρακούτης.

Έπαιξαν ακόμη οι Γκορτεζιάνι, Κιτσάκης, Κωνσταντέλιας, Καρβούνη,Κουίδης .

Παναθηναϊκός: Οικονομάκης, Τουρκοχωρίτης, Κούτσιας, Ρόμπι, Σιδεράς, Λιακόπουλος, Ανθουλάκης, Καρβούνης, Νιάρχος, Δημοσθενιάδης, Λαζαρίδης.

Έπαιξαν και οι Κριμαράκος, Σακελαρόπουλος, Λιούμης, Γιωργιόπουλος, Κόμης.