TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Στην τελική ευθεία η Football League U19!
Football League U19

Στην τελική ευθεία η Football League U19!

Μία στροφή πριν το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος βρίσκεται η Football League U19, με τις ομάδες που παίρνουν το εισιτήριο για το final 4 να έχουν ήδη ξεκαθαρίσει.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18 Μαρτίου 2019 | Talentabout.gr Team

Παναχαϊκή και Εργοτέλης από το Νότο και Ηρακλής και Κέρκυρα από το Βορρά είναι οι ομάδες που κατέλαβαν τις 2 πρώτες θέσεις στους ομίλους τους και θα λάβουν μέρος στο final 4 του πρωταθλήματος της Football League U19.

Παρ’ όλ αυτά, μένει ακόμα 1 αγωνιστική για να ολοκληρωθεί η πρώτη φάση του πρωταθλήματος, πριν οι 4 αυτές ομάδες ριχθούν στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε είχαμε πλήρες πρόγραμμα στο Βόρειο Όμιλο με τη Δόξα Δράμας να επικρατεί του πρωτοπόρου Ηρακλή και την Κέρκυρα να αναδεικνύεται ισόπαλη εντός έδρας με το Βόλο, ενώ στο Νότο Τρίκαλα και Πλατανιάς αγωνίστηκαν σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά:

1ος Όμιλος

Τρίκαλα-Πλατανιάς 0-0

Με ένα στείρο 0-0 ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική με την εξ αναβολής αναμέτρηση ανάμεσα σε Τρίκαλα και Πλατανιά. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και δεν διεκδηκεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις 2 εστίες.

Οι συθέσεις:

Τρίκαλα: Μπουρούσης, Πούλιος, Δρόσος, Γερεντές, Βλάχος, Γκοβίνας, Κατσαντώνης, Κόνιαρης, Σκαρλέας, Νικλητσιώτης, Κοντογεώργος

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Μαρκαντωνάκης, Κατσαρός, Ταγιάρι (25′ Γκολόσι), Ζγουρούδης, Μαθιουλάκης (90′ Πλανάκης), Αλιφιεράκης, Αμαραντίδης (80′ Τσουράπας), Καρβούνης, Σπάχης (75′ Παρασκάκης), Πελτέκης

Δόξα Δράμας-Ηρακλής 2-1

Σπουδαία νίκη, αν και δεν έχει βαθμολογικό αντίκρυσμα, σημείωσε η Δόξα Δράμας επί του πρωτοπόρου Ηρακλή με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαϊωάννου και έκαναν το 2-0 στο 41′ με τον Πούλα, ύστερα από σέντρα του Ελευθερόπουλου. Το μόνο που κατάφερε ο "Γηραιός" ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με εκτέλεση φάουλ του Τζούτζιου.

Δόξα Δράμας: Βεζυρίδης, Παπαγεωργίου, Γαλόπουλος (79′ Μακράκης), Χατζηδημητρίου, Παπαδόπουλος, Πετρίδης (71′ Άντζας), Φιλιππίδης (57′ Ρούτσης), Παπαϊωάννου, Πούλας, Κέντογλου, Ελευθερόπουλος (87′ Σαλωνίδης).

Ηρακλής: Σιριτούδης, Μανακίτσας, Καγκελίδης, Χατζηστογιάννης (75′ Μαγκούτης), Φασουλάκος, Γιαννακόπουλος, Αναστασιάδης (71′ Ντουβαρτζής), Στόιος (65′ Περπερίδης), Αποστόλου, Μακρής, Τζούτζιος.

Κέρκυρα-Βόλος 1-1

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκαν Κέρκυρα και Βόλος σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να έχουν εξασφαλίσει ήδη την είσοδό τους στο final 4. Oι Φαίακες άνοιξαν το σκορ 65ο λεπτό με τον Πιτσόλη, ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα ο Θεοδωρόπουλος με ευστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι συνθέσεις:

Κέρκυρα: Τζαφέστας, Βλάχος, Τσάνης, Πιτσόλης, Γκίτσης, Κέντρος, Γκασίδης, Γιώτας, Μπαμιόγλου, Καρύδης, Πέτρου. Αγωνίστηκαν και οι: Χάτζι, Μπουντάνι, Στεργίου, Μέριανος.

Βόλος: Κραβαρίτης, Μπόλης, Θεοδωρόπουλος, Κουκιός, Ιακωβίδης, Κανελλάκης, Δημόπουλος Κόφας, Καραγιάννης, Μπάλλας, Λιάτσικος. Αγωνίστηκαν και οι: Μάργκαριτ, Αγερόντης, Ρέλλος, Λίτσος.

Απόλλων Λάρισας-Απόλλων Πόντου 2-2

Σπουδαίο ματς διεξήχθει στη Λάρισα, όπου ο τοπικός Απόλλων αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Απόλλωνα Πόντου με σκορ 2-2. Πρώτοι "χτύπησαν"οι φιλοξενούμενοι, κάνοντας το 0-1 με τον Φράγκο στο 5ο λεπτό. Πολύ σύντομα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, ανατρέποντας το σκορ με 2 γκολ στο 10′ και στο 25′. Ο Απόλλων Πόντου, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τον Παππά στο 58ο λεπτό έφτασε στο τελικό 2-2.

Απόλλων Λάρισας: αναμένεται

Απόλλων Πόντου: Ίρις, Ανδρεάδης, Κοιλανίτης, Καλλίας, Ευφραιμίδης (75′ Μουρατίδης), Τουλής, Τουρσίδης, Κύρτζος (87′ Ερμείδης), Φράγκος, Πάππας, Δραγάνης.

Καραϊσκάκης Άρτας-Αιγινιακός 3-1