TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Νίκες για Παναχαϊκή και Ηρακλή!
Football League U19

Νίκες για Παναχαϊκή και Ηρακλή!

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων στη Football League U19.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19 Φεβρουαρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο και της 9ης αγωνιστικής στον 2ο Όμιλο συνεχίστηκε η δράση στη Football League U19. Η Παναχαϊκή πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου, ενώ σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ο Εργοτέλης.

Από την άλλη μεριά, ο Ηρακλής συνέχισε αήττητος, κάνοντας το 9Χ9 και έχει χτίσει μία διαφορά ασφαλείας από την δεύτερη Κέρκυρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Παναχαϊκή-Σπάρτη 6-1

Ένα άνετο απόγευμα είχε η Παναχαϊκή, που επικράτησε εντός έδρας της Σπάρτης με 6-1 και έφτασε τους 27 βαθμούς. Οι γηπεδούδοι εμφανίστηκαν σοβαροί από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Για την ομάδα της Πάτρας σκόραραν οι: Σταυρόπουλος (3), Τσότρας, Αγριμάκης και Κοντός, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε μειώσει προσωρινά για τη Σπάρτη ο Κεσίδης.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Λιάπης, Γερογιάννης (62΄ Σταθόπουλος), Γ. Παπαγεωργίου, Καλαμπόκας, Καρμοκόλιας, Σταυρόπουλος, Βασιλικόπουλος (72΄ Κομ. Κοντός), Β. Παπαγεωργίου (46΄ Τσεκούρας), Αγριμάκης, Τσότρας (46΄ Βαρσαμίδης), Λιμάτσι.

Σπάρτη: αναμένεται

Εργοτέλης-ΑΟΧ Κισσαμικός 3-1

Σπουδαίο "τρίποντο" πήρε ο Εργοτέλης, παραμένοντας στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε εντός έδρας του ΑΟΧ Κισσαμικού με 3-1, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθει σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της καταρρακτώδους βροχής. Το σκορ άνοιξε ο Πλαϊτάκης για τους γηπεδούχους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Αλεξάκης έγραψε το 2-0 στο 55′.

Στο 60′ τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τους φιλοξενούμενους, καθώς έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Γιαπιντζάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Παπαδάκης σημείωσε το 3-0 στο 65ο λεπτό για τον Εργοτέλη, με τον Κουκούλη να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 80′.

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι, Μαυροειδής, Κεφαλούκος (72’ Πάγια), Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Σεραφειμίδης (65΄Κομνηνός), Σαϊτάκης (70’ Σφακιανάκης), Καπουράνης(77’ Φαζάκης), Αλεξάκης, Παπαδάκης.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Αθανασίου, Γρηγορόπουλος, Κεχαγιάς, Καμένης, Νικολακάκης, Σκουλάς, Κουκούλης, Γιαπιντζάκης, Μπερντίος, Μαντζοράκης (75′ Ζέφι), Λουβιτάκης.

Αήττητος Σπάτων-Πλατανιάς 0-2

Τη δεύτερη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα της Football League U19 σημείωσε ο Πλατανιάς, που επικράτησε εκτός έδρας του Αήττητου Σπάτων με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σκοράροντας από 1 γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Καρβούνης στο 30ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Καραταράκης στο 80′.

Αήττητος Σπάτων: αναμένεται

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Πελτέκης, Κατσαρός (80’ Γκολόσι), Ταγιάρι, Γιαννικάκης, Στεφανίδης, Αλιφιεράκης (90’ Παρασκάκης), Μαθιουλάκης (80′ Τσουράπας), Καρβούνης (85’ Καρτάκης), Αμαραντίδης, Καραταράκης

Ηρόδοτος-Τρίκαλα 2-0

Εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ηρόδοτος με 2-0 κόντρα στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Ηρακλείου με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος (55′ και 90+2′) έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων, που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενη και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Ηρόδοτος: αναμένεται

Τρίκαλα: Μπουρούσης, Πούλιος, Δρόσος, Σκαρλέας, Κόνιαρης, Νικλητσιώτης, Τσιρογιάννης Ν., Τσιρογιάννης Γρηγ., Κοντογεώργος, Κερασιώτης, Βλάχος

Ηρακλής-Καραϊσκάκης Άρτας 2-0

Χωρίς στάση συνέχισε το τρένο του Ηρακλή, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας και του Καραϊσκάκη Άρτας με 2-0. Τα τέρματα για τον "Γηραιό" σημείωσαν οι Κυζιρίδης (8′) και Αβραμίδης (50′), σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι. Έτσι, ο Ηρακλής έκανε το 9Χ9 και… συνεχίζει να μην έχει αντίπαλο στον 2ο Όμιλο της Footbal League U19.

Ηρακλής: Συρυτούδης, Ταουσάνης, Χατζηστογιάννης, Κριτσιάνης (82΄ Καγκελίδης), Μανακίτσας (84΄ Μπαλικτσής), Γιαννακόπουλος, Στόιος (70΄ Μαγκούτης), Αποστόλου, Κυζιρίδης, Τζούτζιος, Αβραμίδης (80΄ Αναστασιάδης).

Καραϊσκάκης Άρτας: αναμένεται

Απόλλων Λάρισας-Κέρκυρα 0-1

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0. Oι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Απόλλωνας αγωνιζόταν από νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής, και πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Απόλλων Λάρισας: αναμένεται

Κέρκυρα: αναμένεται

Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός 8-1

Βόλος-Δόξα Δράμας 1-0