TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Νίκες για Παναχαϊκή και Ηρακλή!
Football League U19

Νίκες για Παναχαϊκή και Ηρακλή!

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων στη Football League U19.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19 Φεβρουαρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο και της 9ης αγωνιστικής στον 2ο Όμιλο συνεχίστηκε η δράση στη Football League U19. Η Παναχαϊκή πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου, ενώ σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ο Εργοτέλης.

Από την άλλη μεριά, ο Ηρακλής συνέχισε αήττητος, κάνοντας το 9Χ9 και έχει χτίσει μία διαφορά ασφαλείας από την δεύτερη Κέρκυρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Παναχαϊκή-Σπάρτη 6-1

Ένα άνετο απόγευμα είχε η Παναχαϊκή, που επικράτησε εντός έδρας της Σπάρτης με 6-1 και έφτασε τους 27 βαθμούς. Οι γηπεδούδοι εμφανίστηκαν σοβαροί από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Για την ομάδα της Πάτρας σκόραραν οι: Σταυρόπουλος (3), Τσότρας, Αγριμάκης και Κοντός, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε μειώσει προσωρινά για τη Σπάρτη ο Κεσίδης.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Λιάπης, Γερογιάννης (62΄ Σταθόπουλος), Γ. Παπαγεωργίου, Καλαμπόκας, Καρμοκόλιας, Σταυρόπουλος, Βασιλικόπουλος (72΄ Κομ. Κοντός), Β. Παπαγεωργίου (46΄ Τσεκούρας), Αγριμάκης, Τσότρας (46΄ Βαρσαμίδης), Λιμάτσι.

Σπάρτη: αναμένεται

Εργοτέλης-ΑΟΧ Κισσαμικός 3-1

Σπουδαίο "τρίποντο" πήρε ο Εργοτέλης, παραμένοντας στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε εντός έδρας του ΑΟΧ Κισσαμικού με 3-1, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθει σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της καταρρακτώδους βροχής. Το σκορ άνοιξε ο Πλαϊτάκης για τους γηπεδούχους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Αλεξάκης έγραψε το 2-0 στο 55′.

Διαβάζεται τώρα  Ισόπαλο το ''φιλικό'' ντέρμπι της Κρήτης!

Στο 60′ τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τους φιλοξενούμενους, καθώς έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Γιαπιντζάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Παπαδάκης σημείωσε το 3-0 στο 65ο λεπτό για τον Εργοτέλη, με τον Κουκούλη να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 80′.

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι, Μαυροειδής, Κεφαλούκος (72’ Πάγια), Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Σεραφειμίδης (65΄Κομνηνός), Σαϊτάκης (70’ Σφακιανάκης), Καπουράνης(77’ Φαζάκης), Αλεξάκης, Παπαδάκης.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Αθανασίου, Γρηγορόπουλος, Κεχαγιάς, Καμένης, Νικολακάκης, Σκουλάς, Κουκούλης, Γιαπιντζάκης, Μπερντίος, Μαντζοράκης (75′ Ζέφι), Λουβιτάκης.

Αήττητος Σπάτων-Πλατανιάς 0-2

Τη δεύτερη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα της Football League U19 σημείωσε ο Πλατανιάς, που επικράτησε εκτός έδρας του Αήττητου Σπάτων με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σκοράροντας από 1 γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Καρβούνης στο 30ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Καραταράκης στο 80′.

Αήττητος Σπάτων: αναμένεται

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Πελτέκης, Κατσαρός (80’ Γκολόσι), Ταγιάρι, Γιαννικάκης, Στεφανίδης, Αλιφιεράκης (90’ Παρασκάκης), Μαθιουλάκης (80′ Τσουράπας), Καρβούνης (85’ Καρτάκης), Αμαραντίδης, Καραταράκης

Ηρόδοτος-Τρίκαλα 2-0

Εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ηρόδοτος με 2-0 κόντρα στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Ηρακλείου με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος (55′ και 90+2′) έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων, που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενη και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Διαβάζεται τώρα  "Τέλος" νεαρός του Αρη - Έκλεισε στον Ολυμπιακό! (photo)

Ηρόδοτος: αναμένεται

Τρίκαλα: Μπουρούσης, Πούλιος, Δρόσος, Σκαρλέας, Κόνιαρης, Νικλητσιώτης, Τσιρογιάννης Ν., Τσιρογιάννης Γρηγ., Κοντογεώργος, Κερασιώτης, Βλάχος

Ηρακλής-Καραϊσκάκης Άρτας 2-0

Χωρίς στάση συνέχισε το τρένο του Ηρακλή, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας και του Καραϊσκάκη Άρτας με 2-0. Τα τέρματα για τον "Γηραιό" σημείωσαν οι Κυζιρίδης (8′) και Αβραμίδης (50′), σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι. Έτσι, ο Ηρακλής έκανε το 9Χ9 και… συνεχίζει να μην έχει αντίπαλο στον 2ο Όμιλο της Footbal League U19.

Ηρακλής: Συρυτούδης, Ταουσάνης, Χατζηστογιάννης, Κριτσιάνης (82΄ Καγκελίδης), Μανακίτσας (84΄ Μπαλικτσής), Γιαννακόπουλος, Στόιος (70΄ Μαγκούτης), Αποστόλου, Κυζιρίδης, Τζούτζιος, Αβραμίδης (80΄ Αναστασιάδης).

Καραϊσκάκης Άρτας: αναμένεται

Απόλλων Λάρισας-Κέρκυρα 0-1

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0. Oι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Απόλλωνας αγωνιζόταν από νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής, και πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Απόλλων Λάρισας: αναμένεται

Κέρκυρα: αναμένεται

Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός 8-1

Βόλος-Δόξα Δράμας 1-0