TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Ασταμάτητος ο Ηρακλής, νίκες για Εργοτέλη και Παναχαϊκή!
Football League U19

Ασταμάτητος ο Ηρακλής, νίκες για Εργοτέλη και Παναχαϊκή!

Συνέχεια στην ξέφρενη πορεία του έδωσε ο Ηρακλής, που πανηγύρισε ακόμα ένα "τρίποντο", ενώ η Παναχαϊκή παρέμεινε σε απόσταση βολής από τον Εργοτέλη.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 4 Φεβρουαρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Δράση είχαμε αυτό το σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα της Football League U19, με την διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο, ενώ πραγματοποιήθηκαν και 2 εξ αναβολής παιχνίδια για την 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου.

Στο Νότο, με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι Εργοτέλης και Παναχαϊκή, όπως επίσης και ο Πλατανιάς, ενώ την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Αήττητος Σπάτων από τον Ηρόδοτο, στο πιο θεαματικό παιχνίδι της αγωνιστικής.

Αντίθετα, στον Βορρά, ο Ηρακλής έκανε το 7 στα 7 κόντρα στη Δόξα Δράμας, ενώ με νίκη συνέχισε και ο Αιγινιακός.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Πλατανιάς-Σπάρτη 2-0

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Football League U19 σημείωσε ο Πλατανιάς, που επιβλήθηκε εντός έδρας της Σπάρτης με 2-0, με 2 γκολ στο φινάλε του αγώνα. Το σκορ για τους Χανιώτες άνοιξε ο Ταγιάρι στο 80ο λεπτό, ενώ στο 85′ ο Παρασκάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Βαρουξάκης, Αλιφιεράκης (78′ Παρασκάκης), Μαρκαντωνάκης, Κατσαρός, Ταγιάρι, Μαθιουλάκης, Γκολόσι (70′ Τσουράπας), Στεφανίδης, Δρικάκης (85′ Σπάχης), Αμαραντίδης, Καρβούνης (89′ Καρτάκης)

Σπάρτη: αναμένεται

ΑΟΧ Κισσαμικός-Παναχαϊκή 0-2

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Football League U19 η Παναχαϊκή, που πέρασε και από την έδρα του ΑΟΧ Κισσαμικού. Οι Πατρινοί επιβλήθηκαν με 2-0, χάρη σε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε διάστημα 6 λεπτών.

Το σκορ άνοιξε ο Σταυρόπουλος από τα 11 βήματα, ευστοχώντας σε πέναλτι, που υπέπεσε ο Νικολακάκης, ο οποίος βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Το 2-0 έγραψε ο Βασιλικόπουλος στο 30′ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σούτ μέσα από την περιοχή. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα, Αθανασίου, στο 86ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Αθανασίου, Ψαράκης, Κεχαγιάς, Νικολακάκης, Ντόντα (75′ Ματζοράκης), Σκουλάς, Μπερντίος (86′ Τραχίλης), Γρηγορόπουλος, Κουκούλης, Λουβιτάκης, Γιαπιντζάκης.

Παναχαϊκή: Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Λαζανάς (60′ Αγριμάκης), Καλαμπίκας, Καρμακόλιας (87′ Γερογιάννης), Μαχαίρας, Βασιλικόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσότρας (77′ Τσεκούρας), Σταυρόπουλος (67′ Μακρής), Λιμάτσι.

Ηρόδοτος-Αήττητος Σπάτων 4-3

Ματσάρα πραγματοποιήθηκε στα Χανιά ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Αήττητο Σπάτων, που βρήκε νικητές του γηπεδούχους με 4-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ηρόδοτο ήταν ο Ρενάτο Γκίνη που σημείωσε χατ-τρικ, με το ένα από τα τρία να πρόκειται για γκολάρα, καθώς το πέτυχε από το κέντρο του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στην αναμέτρηση και μέχρι το 9ο λεπτό, είχαν ήδη προβάδισμα με 2-0, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γκίνη. Ο Αήττητος μείωσε στο 30′ σε 2-1, αλλά στη σέντρα που έκανε ο Ηρόδοτος, για να συνεχιστεί το ματς, ο Γκίνη αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σουτάρωντας από το κέντρο και γράφοντας το 3-1.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4-1, χάρη σε γκολ του Ντέτσικα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-3, χωρίς όμως να προλάβουν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Ηρόδοτος: Πλευριτάκης, Ρουσσάκης, Κορνάρος, Πλουμής, Λαγουδάκης, Αρχοντάκης (88′ Μολλά), Κίσσας Γ., Γκίνη, Λαμπριανίδης (35′ Μουντράκης), Ντέτσικας (80′ Κοτζιάς), Μερκούρης (56′ Ζωνάκης).

Ηρακλής-Δόξα Δράμας 3-1

Συνέχισε τον "καλπασμό" του ο Ηρακλής στο πρωτάθλημα της Football League U19, πετυχαίνοντας την 7η νίκη του σε ισάριθμα ματς. "Θύμα" αυτή τη φορά η Δόξα Δράμας, την οποί νίκησε με σκορ 3-1. Για τον "Γηραιό", ο οποίος βρίσκεται μόνος πρώτος με το απόλυτο των βαθμών στον Όμιλο, δύο γκολ σημείωσε ο Κυζιρίδης και ένα ο Αβραμίδης.

Ηρακλής: Μαυροματίδης, Φασουλάκος, Χατζηστογιάννης (20΄ Ταουσάνης), Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Στόιος (82΄Ντουβαρτζής), Γιαννακόπουλος (80΄Μπαλιτσής), Μακρής, Τζούτζιος, Κυζιρίδης, Αβραμίδης (57΄Περπερίδης).

Δόξα Δράμας: αναμένεται

Αιγινιακός-Καραϊσκάκης Άρτας 1-0