TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Τρένο ο Ηρακλής, έκανε το 6Χ6!
Football League U19

Τρένο ο Ηρακλής, έκανε το 6Χ6!

Με το απόλυτο συνέχισε στο πρωτάθλημα της Football League U19 ο Ηρακλής, ενώ και ο Εργοτέλης πήρε πολύτιμη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή του Ομίλου του.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28 Ιανουαρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Χωρίς αντίπαλο μοιάζει να αγωνίζεται ο Ηρακλής στον 2ο Όμιλο της Football League U19, καθώς σημείωσε ακόμα μία νίκη, την 6η σε ισάριθμους αγώνες (έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα), για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο "Γηραιός" επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Πόντου και αύξησε τη διαφορά του από τη δεύτερη Κέρκυρα που αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Δόξα Δράμας. Με νίκη συνέχισε και ο Απόλλων Λάρισας, ενώ για τον 1ο Όμιλο σημαντικές νίκες σημείωσαν οι Εργοτέλης, Παναχαϊκή, Ηρόδοτος και Αήττητος Σπάτων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Παναχαϊκή-Τρίκαλα 4-1

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Παναχαϊκή, που επιβλήθηκε άνετα των Τρικάλων με 4-1. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και μέχρι το 16ο λεπτό προηγούνταν ήδη με 2-0, χάρη σε τέρματα του Βασιλόπουλου και του Λιμάτσι.

Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Βλάχο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως η επανάληψη ήταν υπόθεση των γηπεδούχων. Με ένα τέρμα του Αγριμάκη στο 49′ και ένα του Κοντού στο 54′ διαμόρφωσαν το 4-1, κλειδώνοντας νωρίς τους 3 βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Λιάπης, Βασιλόπουλος (53′ Γερογιάννης), Δ. Κοντός (77′ Παπασπυρόπουλος), Τσεκούρας, Μαχαίρας, Βασιλικόπουλος (58′ Λαζανάς), Β. Παπαγεωργίου, Κομν. Κοντός (63′ Ηρακλέους), Μακρής, Λιμάτσι, Αγριμάκης

Τρίκαλα: αναμένεται

Ηρόδοτος-Πλατανιάς 2-1

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Ηρόδοτος, ο οποίος επιβλήθηκε με ανατροπή του Πλατανιά με σκορ 2-1. Ο Καρβούνης στο 63ο λεπτό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι.

Αρχικά ο Γκίνης ισοφάρισε σε 1-1 στο 67′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και 3 λεπτά αργότερα πήραν προβάδισμα, όταν ο Ταγιάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από προσπάθεια του Πλουμή.

Ηρόδοτος: Πλευριτάκης, Ρουσάκης, Μουντράκης (65′ Ντέτσικας), Λαγουδάκης, Πλουμής, Αρχοντάκης (89′ Γρηγορίου), Κίσσας Γ., Λαμπριανίδης (75′ Κεβάνι), Κορνάρος, Γκίνη, Κίσσας Βαγγ. (65′ Μερκούρης).

Πλατανιάς: Ανωμεριανάκης, Μαρκαντωνάκης (65′ Στεφανίδης), Πελτέκης, Ταγιάρι, Νιαυραδάκης, Μαθιουλάκης, Ποζατζίδης, Σμυρλάκης, Δρικάκης (80′ Καραταράκης) Αμαραντίδης, Καρβούνης.

Αήττητος Σπάτων-ΑΟΧ Κισσαμικός 3-2

Καταπληκτικό ματς διεξήχθει στο γήπεδο της Νέας Μάκρης, όπου ο Αήττητος Σπάτων επικράτησε του ΑΟΧ Κισσαμικού με 3-2. Οι Χανιώτες παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν 2 φορές στο παιχνίδι, έφυγαν από το γήπεδο χωρίς να πάρουν καν το βαθμό της ισοπαλίας. Το σκορ άνοιξε για τον Κισσαμικό ο Κουκούλης στο 7′, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 55′ με τον Σαχσανίδη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 57ο λεπτό με τον Γιαπιντζάκη, όμως ο Αήττητος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Πρίφτης, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο, με δύο γκολ στο 60′ και το 70′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, δίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Αήττητος Σπάτων: Καρλατήρας, Κουτσουμπέλας, Μπεκιάρης, Μπρόκι (75′ Κυριάκου), Δωρής, Μπότσι (46′ Σουβατζόγλου), Ράγια, Κολιαστάσης (46′ Πρίφτης), Χιλάϊ, Πρέντι (46′ Βερώνης), Σαχσανίδης.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Τραχήλης, Ματζοράκης, Νικολακάκης, Κεχαγιάς, Καραβοκύρη, Σκουλάς, Κουκούλης, Μπερντιός, Γρηγορόπουλος, Γιαπιντζάκης, Ψαράκης (70′ Χαϊκάλης).

Σπάρτη-Εργοτέλης 0-3

Άνετο πέρασμα από τη Σπάρτη είχε ο Εργοτέλης, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της τοπικής ομάδας με σκορ 3-0 και να πάρει μία νίκη, που του επέτρεψε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε στο 22′, όταν ο Αλεξάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λούσι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Κομνηνός στο 32′ έκανε το 0-2 με πλασέ, ύστερα από πάσα του Παπαδάκη, ενώ το τελικό 0-3 έγραψε στο 71′ και πάλι ο Λούσι με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Αλεξάκη.

Σπάρτη: Σίνης, Χότζα, Δέρμος, Χατζάκος, Κουτσογιαννόπουλος, Καβάτσι, Φρατζέσκος, Μηνακάκης, Χρυσούλης, Λυκούδης, Ζούμπουλας.

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι (75′ Μπλουσάι), Μαυροειδής, Κόλα, Θεοδωράκης, Πάγια (60′ Μπαλόκα), Κουτάντος, Καπουράνης (46′ Σεραφειμίδης), Αλεξάκης, Κομνηνός (75′ Χαϊντίνη), Παπαδάκης.

Απόλλων Πόντου-Ηρακλής 2-3

Ασταμάτητος μοιάζει αυτήν την χρονική περίοδο ο Ηρακλής, ο οποίος βαδίζει από νίκη σε νίκη. Ο "Γηραιός" έκαμψε την αντίσταση και του Απόλλωνα Πόντου, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Μανακίτσας στο 30ο λεπτό, κάνοντας το 0-1, με την απάντηση των γηπεδούχων να έρχεται στο 55′ με τον Κοιλανίτη.

Ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Κυζιρίδη στο 60′, όμως ο Απόλλωνας έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίδια 10 λεπτά αργότερα με τον Δραγάνη. Τελικά ο Κυριζίδης έδωσε τη λύση, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, γράφοντας το τελικό 2-3.

Απόλλων Πόντου: Κουσίδης, Κοιλανίτης, Παπαδόπουλος, Τζιοβανάκης, Τούλης, Μπακαλούδης, Τουρσίδης, Κύρτζος, Παππάς, Φράγκος- Αναστασίου, Δραγάνης.

Ηρακλής: Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Χατζηστογιάννης, Φασουλάκος, Γιαννακόπουλος, Κυζιρίδης, Στόϊος (72′ Αναστασιάδης), Αβραμίδης, Μακρής (46′ Αποστόλου), Τζούτζιος.

Δόξα Δράμας-Κέρκυρα 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Δόξας Δράμας με την Κέρκυρα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 0-0. Το παιχνίδι είχε πολύ δυνατές μονομαχίες, με τους ποδοσφαιριστούν των δύο ομάδων να έχουν να αντιμετωπίσουν και τον κακό αγωνιστικό χώρο. Τελικά, παρά το πάθος και την υπερπροσπάθεια των νεαρών δεν υπήρξε κάποιο γκολ, με το 0-0 να είναι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Απόλλων Λάρισας-Αιγινιακός 4-1

Καραϊσκάκης Άρτας-Βόλος 1-1