TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Παρέμεινε στην κορυφή ο Εργοτέλης, απόλυτο για τον Ηρακλή!
Football League U19

Παρέμεινε στην κορυφή ο Εργοτέλης, απόλυτο για τον Ηρακλή!

Η ομάδα του Ηρακλείου πήρε σπούδαία ισοπαλία στην έδρα της Παναχαϊκής και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου Ομίλου, ενώ στον 2ο Όμιλο ο Ηρακλής σημείωσε μία ακόμα νίκη.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21 Ιανουαρίου 2019 | Talentabout.gr Team

Ολόκληρη διεξήχθει η 7η αγωνιστική στην Football League U19, μετά τις αναβολές των προηγούμενων αγωνιστικών κυρίως στα παιχνίδια του 2ου Ομίλου.

Έτσι λοιπόν, ύστερα από μεγάλο διάστημα απουσίας, ο Ηρακλής επέστρεψε στη δράση και πέτυχε την του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και βρίσκεται στην 1η θέση του Ομίλου, μαζί με την Κέρκυρα, η οποία πανηγύρισε κι αυτή το "τρίποντο".

Με νίκη συνέχισε και η Δόξα Δράμας, ενώ στην Άρτα διεξήχθει το παιχνίδι της αγωνιστικής, με τον Απόλλωνα Λάρισας να παίρνει σπουδάια νίκη επί της τοπικής ομάδας.

Στον 1ο Όμιλο, σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν ο Ηρόδοτος και ο ΑΟΧ Κισσαμικός, ενώ στο ντέρμπι του σαββατοκύριακου, Παναχαϊκή και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι.

Πάμε να τα δούμε αναλυτικά:

1ος Όμιλος:

Παναχαϊκή – Εργοτέλης 1-1

Πολύ σημαντικό βαθμό πήρε στην έδρα της Παναχαϊκής ο Εργοτέλης, που τον διατήρησε στην κορυφή του 1ου Ομίλου, με ένα πόντο διαφορά από τους Πατρινούς. Το σκορ άνοιξαν οι Κρητικοί στο 58ο λεπτό με γκολ του Αλεξάκη, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν το φινάλε. Συγκεκριμένα, στο 80′ ο Μαχαίρας με ατομική προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Λαζανάς, Καλαμπόκας, Τσεκούρας, Μαχαίρας (82′ Ηρακλέους), Βασιλικόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσότρας (70′ Κομν. Κοντός), Σταυρόπουλος (45′ Μακρής), Λιμάτσι (70′ Αγριμάκης)

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι, Μαυροειδής, Κεφαλούκος, Πλαϊτάκης (85′ Σφακιανάκης), Θεοδωράκης, Κουτάντος, Καπουράνης (85′ Κόλα), Αλεξάκης (68′ Πάγια), Κομνηνός (61′ Σεραφείμιδης), Παπαδάκης

Πλατανιάς – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΑΟΧ Κισσαμικός στην έδρα του Πλατανιά με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στ 16′ με τον Δρικάκη, αλλά από εκεί και πέρα το παιχνίδι ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Στο 18′ ο Λουβιτάκης έκανε το 1-1, ενώ στο 39ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε το προβάσισμα στην ομάδα του. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Κεχαγιάς με γκολ στο 53ο λεπτό.

Διαβάζεται τώρα  Ισόπαλο το ''φιλικό'' ντέρμπι της Κρήτης!

Πλατανιάς: Πενταράκης, Μαρκαντωνάκης, Πελτέκης, Κατσαρός, Νιαυραδάκης, Μαθιουδάκης, Αλιφιεράκης (56’ Γιακουμάκης), Στεφανίδης, Δρικάκης, Αμαραντίδης (78’ Καραταράκης), Καρβούνης.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Τραχήλης, Νικολακάκης, Καμμένης, Κεχαγιάς, Ματζοράκης (55’ Ντόντα), Σκουλάς (85’ Τζεμολλάρι), Καραβοκύρης, Μπερντίος (90’ Λενταράκης), Γρηγορόπουλος, Κουκούλης, Λουβιτάκης (70’ Χαϊκάλης).

Τρίκαλα – Αήττητος Σπάτων 1-1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Τρίκαλα και Αήττητος Σπάτων, οι οποίοι δισταύρωσασν τα ξίφη τους για την 7η αγωνιστική της Football League U19. Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαχσανίδη στο 17′, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα, σε πέναλτι που υπέπεσε ο Γερεντές. Τα Τρίκαλα, πάντως, έβγαλαν αντίδραση και στο 48′ με συρτό σουτ του Γκοβίνα έκαναν το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τρίκαλα: Μπουρούσης, Πούλιος, Γερεντές, Σκαρλέας, Γκοβίνας, Μπαρτζιώκας (91′ Τσιρογιάννης), Νικλητσιώτης, Κοντογεώργος (100′ Κακούσιος), Αλμπάνης, Αλεξανδρής (61′ Κερασιώτης), Βλάχος.

Αήττητος Σπάτων: Σφυρίδης (80′ Καρλατίρας), Κουτσουμπέλας (56′ Πρέντι), Μπεκιάρης, Μπρόσι (60′ Σαβατζόγλου), Δώρης, Μπότσι, Παπουτσής, Κολιαστήρας (85′ Πρίφτης), Χιλάι, Ράγια, Σαχσανίδης.

Κέρκυρα – Αιγινιακός 1-0

Την 5η της νίκη σε 6 παιχνίδια σημείωσε η Κέρκυρα, που επικράτησε εντός έδρας του Αιγινιακού με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπαμιόγλου στο 81ο λεπτό, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη που την έφερε στην 1η θέση του Ομίλου, μαζί με τον Ηρακλή, ο οοίος όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Κέρκυρα: Τζαφέστας, Γκόγκος, Βλάχος, Πιτσόλης, Γκίτσης, Πέτρου, Κέντρος, Στεργίου, Τσάνης, Φετινίδης, Μπαμιόγλου. Αγωνίστηκαν και οι: Χάτζι, Γιώτας, Μέριανος

Διαβάζεται τώρα  "Τέλος" νεαρός του Αρη - Έκλεισε στον Ολυμπιακό! (photo)

Αιγινιακός: αναμένεται

Βόλος – Ηρακλής 1-4

Με το απόλυτο συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Football League U19 ο Ηρακλής, που επιβλήθηκε και του Βόλου σε εκτός έδρας αναμέτρηση. Το σκορ άνοιξε ο Μακρής στο 21ο λεπτό, ενώ ο Τζούτζιος διπλασίασε τα τέρματα των Θεσσαλονικέων στο 28′.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 1-2 στο 42′ με τον Δημόπουλο, αλλά ο Κυζιρίδης στο 49ο λεπτό έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στον Ηρακλή. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 64ο λεπτό.

Βόλος: Κραβαρίτης, Μπόλης, Τσελεπίδης, Κούκιος, Ιακωβίδης, Κανελλάκης, Δημόπουλος, Κόφας, Θεοδωρίδης, Μπάλλας, Καραγιάννης

Ηρακλής: Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης (80´ Ερμίδης), Φασουλάκος, Χατζηστογιάννης, Γιαννακόπουλος (70´ Αβραμίδης), Κυζιρίδης, Στόιος (80´ Μπαλικτσής), Αποστόλου, Μακρής (70´ Αναστασιάδης), Τζούτζιος.

Καραϊσκάκης Άρτας – Απόλλων Λάρισας 3-4

Σκορ και θέαμα προσέφεραν ο Καραϊσκάκης Άρτας και ο Απόλλων Λάρισας στο πιο "πλούσιο" παιχνίδι της αγωνιστικής, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 3-4. Η ομάδα της Λάρισας είχε σε μεγάλη μέρα τον Βαγενά, που σημείωσε χατ-τρικ, ενώ το τέταρτο γκολ το πέτυχε ο Παπαγεωργίου.

Αξίζει να αναφερθεί πως για τον Απόλλωνα πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, ο μέσος Δημήτρης Παπαδόπουλος και ο επιθετικός Χρήστος Λιόγκας, που αποκτήθηκαν από τον Απόλλωνα Σμύρνης και το Καλοχώρι αντίστοιχα.

Καραϊσκάκης Άρτας: αναμένεται

Απόλλων Λάρισας: Σπηλιόπουλος, Μπρότσης, Ντελής, Κοντογιώργος, Χότζα, Νταμπαλέτσιος, Παπαγεωργίου, Δρόσος, Παπαδόπουλος (81′ Σκύφτας), Λιόγκας (70′ Τσαπατόρης), Βαγενάς.

Δόξα Δράμας – Απόλλων Πόντου 1-0