TALENTABOUT.GR | Εθνικές ομάδες | U19 | Την Πέμπτη κληρώνει για την Εθνική Νέων και Παίδων!
Εθνική Νέων (U19)/Παίδων (U17)

Την Πέμπτη κληρώνει για την Εθνική Νέων και Παίδων!

Τους αντιπάλους τους για την Elite Round θα μάθουν οι Εθνική U19 και U17, στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στη Νιόν της Ελβετίας.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 5 Δεκεμβρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Μετά την πρόκριση στην Elite Round, που εξασφάλισαν τόσο η Εθνική Νέων, όσο και η Εθνική Παίδων, τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα θα μπουν στην κληρωτίδα για να μάθουν τους αντιπάλους τους στην τελική φάση.

Η κλήρωρη θα διεξαχθεί την Πέμπτη (6/12) στη Νιόν της Ελβετίας και ισχύουν διαφορετικά δεδομένα για τις δύο ομάδες μας.

Στους "ισχυρούς" η Εθνική Νέων

Η Εθνική U19 θα βρεθεί στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, εξαργυρώνοντας την καταπληκτική της εμφάνιση στην προκριματική φάση και τις 3 νίκες κόντρα σε Ρουμανία, Βουλγαρία και Γιβραλτάρ. Αυτό θα τις επιτρέψει μία θεωρητικά πιο εύκολη κλήρωση, αν και υπάρχουν αρκετές επικίνδυνες ομάδες στα επόμενα γκρουπ δυναμικότητας.

Την πρόκριση για την Elite Round θα εξασφαλίσει ο νικητής κάθε ομίλου και μαζί με τη διοργανώτρια Αρμενία θα φτιάξουν την τελική "8άδα". Η τελική φάση θα διεξαχθεί στην Αρμενία την περίοδο 14-27/7/2019.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:

Α’ γκρουπ: Πορτογαλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Έιρε, Γαλλία

Β’ γκρουπ: Σκωτία, Σερβία, Ισραήλ, Ρωσία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ολλανδία

Γ’ γκρουπ: Αγγλία, Ουκρανία, Τουρκία, Ουαλία, Ελβετία, Αζερμπαϊτζάν, Νορβηγία

Δ’ γκρουπ: Βέλγιο, Κροατία, Ρουμανία, Σλοβενία, Δανία, Πολωνία, Κύπρος

Στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας η Εθνική Παίδων

Η Εθνική U17 θα βρεθεί στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας και θα έχει μία σαφώς πιο δύσκολη αποστολή. Πήρε την πρόκριση, τερματίζοντας δεύτερη στον όμιλο με Βέλγιο, Λετονία και Μολδαβία και θα παλέψει για μία θέση στην Elite Round.

Την πρόκριση παίρνουν οι πρώτοι κάθε ομίλου και οι 7 καλύτεροι δεύτεροι και μαζί με τη διοργανώτρια Ιρλανδία θα σχηματίσυν την τελική "16άδα". Η τελική φάση θα πραγματοποιηθεί στην Ιρλανδία το διάστημα 3-19/5/2019.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:

Α’ γκρουπ: Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ιταλία, Σλοβακία, Ισπανία, Βέλγιο

Β’ γκρουπ: Τσεχία, Γαλλία, Δανία, Ουκρανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Ρωσία

Γ’ γκρουπ: Ισραήλ, Σουηδία, Νορβηγία, Πολωνία, Κροατία, Κόσοβο, Ισλανδία, Ρουμανία

Δ’ γκρουπ: Σκωτία, Βοσνία, Βόρεια Ιρλανδία, Τουρκία, Ελβετία, Σερβία, Λευκορωσία, Ελλάδα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ