TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Super League 2 U19 | Το πανόραμα της πρεμιέρας στη Football League U19!
Football League U19

Το πανόραμα της πρεμιέρας στη Football League U19!

Σέντρα έκανε αυτό το Σάββατο (24/11) το πρωτάθλημα της Football League U19.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25 Νοεμβρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Πρεμιέρα είχαμε για το πρωτάθλημα της Football League U19 με όλα τα παιχνίδια να διεξάγονται το Σάββατο (24/11).

Οι Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων και Ηρακλής σημείωσαν επιβλητικές νίκες, ενώ με το δεξί ξεκίνησαν και οι Παναχαϊκή, Κέρκυρα, Δόξα Δράμας και Απόλλων Πόντου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Εργοτέλης – Σπάρτη 4-0

Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε δίκαια σε ευρεία νίκη κόντρα στη Σπάρτη με 4-0. Το σκορ άνοιξε ο Θεοδωράκης στο 3ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ του Κομνηνού, ενώ το 2-0 έκανε ο Αλεξάκης με πλασέ στο 48′. Στο 50′ ο Κομνηνός συνδυάστηκε με τον Αλεξάκη για να κάνει το 3-0, με τον Κουτσογιαννάκη να ολοκλήρώνει το θρίαμβο των γηπεδούχων στο 59′, κάνοντας το 4-0 με κοντινό πλασέ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κεφαλούκου.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι, Μαυροειδής (53’ Κουτεντάκης), Κεφαλούκος, Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης (63’ Κόλα0, Κουτάντος, Κουτσογιαννάκης, Καπουράνης, Αλεξάκης (53’ Πάγια), Κομνηνός (53’ Χαϊντίνι).

Σπάρτη: Ζώης, Χότζα, Δέρμος, Μηνακάκης Π., Κουτσογιαννόπουλος, Κόβατσι, Λυκούδης, Κριάς, Χρυσούλης, Μηνακάκης Α., Φραντζέσκος.

Πλατανιάς – Ηρόδοτος 1-1

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα του Πλατανιά ο Ηρόδοτος, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αμαραντίδη στο 46ο λεπτό, ενώ για την ομάδα του Ηροδότου ισοφάρισε ο Θεοδωράκης στο 80′.

Πλατανιάς: Πενταράκης, Μαρκαντωνάκης, Κατσαρός, Λάμτσε, Νιαυραδάκης, Σμυρλάκης, Αλιφιεράκης (65’ Γιακουμάκης), Στεφανίδης, Δρικάκης, Αμαραντίδης, Πελτέκης

Ηρόδοτος: Τσιλιγκίρης, Κεβάνι, Ρουσάκης, Λαγουδάκης, Πλουμής, Κίσσας, Γιαπιντζάκης (50’ Κλινάκης), Κορνάρος (62’ Αρχοντάκης), Γκίνη, Λαμπριανίδης (75’ Ντέτσικας), Θεοδωράκης (86’ Χιώτης).

Τρίκαλα – Παναχαϊκή 0-2

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Football League U19 η Παναχαϊκή, που επιβλήθηκε εκτός έδρας των Τρικάλων με 2-0. Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασαν στο "τρίποντο" με τα γκολ των Αγριμάκη και Παπαγεωργίου Β..

Τρίκαλα: αναμένεται

Παναχαϊκή: Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Λαζανάς, Καλαμπόκας, Καρμακόλιας, Μαχαίρας (Γερογιάννης), Βασιλικόπουλος (Παπαγεωργίου Ιωαν.), Παπαγεωργίου Β., Αγριμάκης (Μακρής), Τσότρας, Λιμάτσι (Ηρακλέους).

ΑΟΧ Κισσαμικός – Αήττητος Σπάτων 0-5

Με… άγριες διαθέσεις ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Football League U19 ο Αήττητος Σπάτων, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΑΟΧ Κισσαμικό, επικρατώντας εκτός έδρας με 5-0. Το 1-0 έγραψε ο Μπεκιάρης στο πρώτο μέρος, για να ακολουθήσουν άλλα 4 γκολ στην επανάληψη. Ο Παπουτσής ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Πρέντι να κάνει το 3-0. Ο Βάμβουκας σημείωσε το τέταρτο τέρμα του Αήττητου, για να έρθει ο Σαχσανίδης με το 5-0 να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

ΑΟΧ Κισσαμικός: αναμένεται

Αήττητος Σπάτων: Σφυρίδης, Κουτσουμπέλας, Μπεκιάρης, Σουβατζόγλου, Δωρής, Φώτικας (Μπρότσι), Μπότσι, Παπουτσής (Πρέντι), Ράγια, Χιλάι (Βάμβουκας), Σαχσανίδης (Κυριάκου).

2ος Όμιλος

Ηρακλής – Αιγινιακός 4-0

Πολύ χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Αιγινιακού για τον Ηρακλή, ο οποίος μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Football League U19, φτάνοντας στην εντός έδρας νίκη με σκορ 4-0. Το χορό των γκολ άνοιξε ο Αβραμίδης στο 21ο λεπτό, για να έρθει ο Κυζιρίδης με δύο προσωπικά τέρματα στο 39′ και στο 58′ να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Περπερίδης στο 83′ με δικό του γκολ σφράγισε το πρώτο "τρίποντο" για την ομάδα του Ηρακλή.

Ηρακλής: Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Φασουλάκος, Χατζηστογιάννης, Στόιος (79’ Περπερίδης), Αναστασιάδης (46’ Γιαννακόπουλος), Κυζιρίδης (71’ Ντουβαρτζής), Αβραμίδης (66’ Αποστόλου), Μακρής, Τζούτζιος

Αιγινιακός: Κανάνης, Κοτανίδης, Μπεκιράι, Κόφι, Ελ. Σωτηριάδης, Θ. Σωτηριάδης, Θεοδώρου, Κούλαλης, Σεραφειμίδης, Τοπαλίδης, Γουλιόπουλος

Κέρκυρα – Καραϊσκάκης Άρτας 2-0

Η Κέρκυρα υποδέχθηκε τον Καραϊσκάκη Άρτας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League U19 και παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο έφτασε σε μία άνετη νίκη με 2-0. Ο Μπαμιόγλου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τον Μπάρδο να διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων, οι οποίοι θα μπορούσαν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική ενέργεια.

Κέρκυρα: Παγκράτης, Κ. Βλάχος, Αυλωνίτης, Γκίτσης, Παναγιωτίδης, Πέτρου, Κέντρος, Στεργίου, Τσάνης, Μπάρδος, Μπαμιόγλου. Αγωνίστηκαν και οι: Γκασίδης, Φετινίδης, Γκόγκος, Μπουντάνι.

Καραϊσκάκης Άρτας: αναμένεται

Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πηρε η Δόξα Δράμας, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας με 2-0 στην πρεμιέρα της Football League U19. Μετά από ένα "φτωχό" πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη και με τα γκολ των Γεωργιάδη στο 70′ και Πούλα στο 85′ έφτασαν στους 3 βαθμούς της νίκης.

Απόλλων Λάρισας: αναμένεται

Δόξα Δράμας: Βεζυρίδης, Παπαγεωργίου, Γαλόπουλος, Παπαδοπουλος, Χατζηδημητρίου, Πετρίδης, Τάσιος (65’ Γεωργιάδης), Παπαϊωάννου (83’Λυκίδης), Πούλας, Κέντογλου (75’Σαλωνίδης), Φιλιππίδης (58’Ρούτσης).

Βόλος – Απόλλων Πόντου 0-2

Με τους 3 βαθμούς της νίκης έφυγε από το Βόλο ο Απόλλων Πόντου, επικρατώντας με 2-0 της τοπικής ομάδας για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League U19. Ο Δραγάνης άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, κάνοντας το 0-1 στο 50ο λεπτό, μετά από ασίστ του Κύρτσου, ενώ ο Τουρσίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2, μετατρέποντας σε γκολ την πάσα του Δραγάνη στο 75′.

Βόλος: αναμένεται

Απόλλων Πόντου: Κουσίδης, Μπίλης, Τζιοβανάκης, Ανδρεάδης, Κοιλανίτης, Τουλής, Μπακαλούδης, Κύρτσος, Δραγάνης, Φράγκος, Τουρσίδης. Αγωνίστηκαν και οι: Χριστοδούλου, Παππάς.