TALENTABOUT.GR | Εθνικές ομάδες | U21 | Άτυχη η Εθνική Ελπίδων, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες! (photos/vid)
Εθνική Ελπίδων (U21)

Άτυχη η Εθνική Ελπίδων, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες! (photos/vid)

Η Εθνική U21 πάλεψε κόντρα στην Αυστρία, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά το γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα δυσκολεύει πολύ την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16 Νοεμβρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Πολύ κακό ήταν για την Εθνικής Ελπίδων (U21) το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα για τα μπαράζ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κόντρα στην Αυστρία, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 0-1, χάρη σε γκολ στο φινάλε του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως "μουδιασμένα", κυρίως λόγω της κρισιμότητας του αγώνα, αλλά και λόγω των κακών καιρικών συνθηκών, με τη βροχή να πέφτει ασταμάτητα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτοί που απείλησαν πρώτοι ήταν οι Αυστριακοί, με τον Λίνχαρτ να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της Ελληνικής άμυνας, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο προσκήνιο, αλλάζοντας τη μπάλα όμορφα μέσα στην περιοχή της Ελλάδας, με το πλασέ του Ντάνσο να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό, με συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις για μεγάλο διάστημα του πρώτου μέρους. Μετά το πρώτο 10λεπτό, η Αυστρία βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ στο 36ο λεπτό. Ο Βολφ έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Τσιμίκας δεν μπόρεσε να διώξει σωστά, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μπαουμγκάρτνερ και κατέληξε στο δοκάρι του Κότσαρη, που κοιτούσε χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.

Διαβάζεται τώρα  Στην Εθνική Ελπίδων ο Λημνιός!

Το Photostrory της αναμέτρησης (ΕΔΩ)

Η πρώτη καλή στιγμή για τους ποδοσφαιριστές του Αντώνη Νικοπολίδη ήρθε στο 41ο λεπτό, σε μία εξαιρετική αντεπίθεση.

Ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης την "έσπασε" ωραία με το κεφάλι, με τη μπάλα να στρώνεται στον Γαλανόπουλο, όμως το συτ που επιχείρησε σταμάτησε στον αυστριακό τερματοφύλακα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0, με τους δύο αντιπάλους να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά και απείλησαν με τους Ντάνσο και Βολφ στο 49′ και στο 52′ αντίστοιχα, όμως οι προσπάθειές τους κατέληξαν άουτ. Από εκεί και έπειτα, οι διεθνείς μας ανέβασαν ρυθμό και σιγά σιγά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 64ο λεπτό, με τον Αδρούτσο να κοντρολάρει υπέροχα έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ μπλοκαρίστηκε από τον Σλάγκερ.

Φωτογραφίες απο το ματς (ΕΔΩ)

Ο γκολκίπερ των Αυστριακών ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη φάση του 67′, όταν και απέκρουσε εξ επαφής το πλασέ του Λημνιού, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ύστερα από το γύρισμα του Κωτσόπουλου. Στο 74′ ήταν σειρά του Κωτσόπουλου να απειλήσει, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Κι αφού δεν κατάφερε να σκοράρει η Ελλάδα, το έκανε η Αυστρία, στο 84ο λεπτό. Ο Μπαουμγκάρτνερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Γιακούποβιτς πήρε την κεφαλιά και ο Πος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη.

Δείτε το γκολ των Αυστριακών…

Το γκολ προκάλεσε "μπλακ άουτ" στους ποδοσφαιριστές του Νικοπολίδη, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι η Αυστρία πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Πλέον, η πρόκριση στην τελική φάση φαντάζει πολύ δύσκολη, αλλά οι διεθνείς θα τα δώσουν όλα στον επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί στην Αυστρία στις 20/11 και ώρα 20:00.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελλάδα U21: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος, Καραχάλιος, Μπουζούκης (82΄ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (46΄ Λάμπρου), Λημνιός, Ανδρούτσος (65΄ Κωτσόπουλος).

Αυστρία U21: Σλάγκερ, Ίνγκολιτς, Πος, Λίνχαρτ, Ούλμαν, Ντάνσο (70΄ Ν. Μπαουμγκάρτνερ), Λιούμπιτς, Κ. Μπαουμγκάρτνερ, Λόβριτς (90΄+1 Βάσινα), Βολφ, Γκρμπιτς (61΄ Γιακούποβιτς).