TALENTABOUT.GR | Εθνικές ομάδες | U21 | Ήττα στις λεπτομέρειες για την Ελπίδων, φουλ για τα μπαράζ!
Εθνική Ελπίδων (U21)

Ήττα στις λεπτομέρειες για την Ελπίδων, φουλ για τα μπαράζ!

Δεν τα κατάφερε η U21 κόντρα στην Κροατία και τώρα έχει μπροστά της τα μπαράζ, για πρόκριση στην τελική φάση του Euro U21.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12 Οκτωβρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Η Εθνική U21 γνώρισε την ήττα από  την αντίστοιχη της Κροατίας με 2-0 και ουσιαστικά "έχασε" την ευκαιρία για απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro U21.

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα και απείλησε για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό με την προσπάθεια του Βέργου να καταλήγει στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Νικολάου σούταρε, αλλά το σουτ του χτύπησε στα σώματα.

Οι πιτσιρικάδες του Αντώνη Νικοπολίδη συνέχισαν να απειλούν, όμως ούτε ο Καραχάλιος κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ στο 9ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν σιγά σιγά το παιχνίδι, αλλά και πάλι η Ελλάδα ήταν αυτή που έχασε ευκαιρία στο 23′.

Πρωταγωνιστής και πάλι ο Βέργος, του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Κροάτης τερματοφύλακας, ενώ και στο 26′ "αρνήθηκε" το γκολ στον Λημνιό.

Η πρώτη απειλή για την Κροατία ήρθε στο 29′ με τον Γιάκολιτς, ενώ στο 35′ έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπένκοβιτς αστόχησε από κοντά. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 37′ με τον Μπρεκάλο, αλλά ο Κότσαρης "δήλωσε" παρών.

Οι Κροάτες "προειδοποίησαν" εκ νέου στο 39′ με τον Καλέτα-Καρ, εντείνοντας την πίεσή τους. Τελικά το 1-0 ήρθε στο 41′, με τον Πασαλίδη να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το σκορ αυτό να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Βέργο να απειλεί στο 49′ και τον Χαλίλοβιτς να "απαντάει" για λογαριασμό της Κροατίας. Η Εθνική έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 56′.

Ο Λάμπρου σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Πόσαβετς να αποκρούσει με το ένα χέρι. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ απείλησε ξανά στο 59′, όμως και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε "όχι".

Στο 65′ ήρθε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Ο Νικολάου ανέτρεψε τον Γιάκολιτς και ο διαιτητής έδειξε στον νεαρό αμυντικό δεύτερη κίτρινη κάρτα, στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια. Το αριθμητικό μειονέκτημα δυσκόλεψε υπερβολικά την προσπάθεια των διεθνών μας, επιτρέποντας στους Κροάτες να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε ορισμένες περιπτώσεις με στημένες μπάλες, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Τελικά το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του ματς, με τον Μπρεκάλο να "κλειδώνει" τη νίκη για την ομάδα του και σε μεγάλο βαθμό την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro U21.

Οι Κροάτες ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου και την τελευταία αγωνιστική (15/10), υποδέχονται το αδύναμο Σαν Μαρίνο, ενώ η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Λευκορωσία. Οι διεθνείς μας θέλουν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στα μπαράζ.

Η Εθνική μας ομάδα κατά 99,9% θα είναι ανάμεσα στις 4 καλύτερες δεύτερες των ομίλων (για να εξασφαλιστεί αυτό και τυπικά θα χρειαστεί νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της Λευκορωσίας) και θα παίξει την πρόκριση της σε αγώνα μπαράζ με κάποια άλλη εκ των καλύτερων δεύτερων με μερικές από τις υποψήφιες να είναι η Ρουμανία, η Σουηδία και η Αυστρία.

Οι συνθέσεις:

Κροατία: Πόσαβετς, Ουρέμοβιτς, Σόσα, Σούντζιτς, Καλέτα-Καρ, Μπένκοβιτς, Μπρεκάλο (95′ Μπάμπιτς), Βλάσιτς, Γιάκολιτς, Χαλίλοβιτς (78′ Φιόλιτς), Ιβάνουσεκ

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Γαλανόπουλος, Ανδρούτσος (64’ Χατζηγιοβάννης), Καραχάλιος, Λάμπρου (68’ Χατζηδιάκος), Λημνιός, Βέργος (64’ Κωτσόπουλος).