TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Το πανόραμα της Football League U19
FOOTBALL LEAGUE U19

Το πανόραμα της Football League U19

Πολλές εκπλήξεις έγιναν στη Football League U19 και τα δεδομένα στις πρώτες θέσεις άλλαξαν.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 6 Φεβρουαρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Η αγωνιστική της Football League U19 είχε μεγάλα σκορ και αναμετρήσεις οι οποίες είχαν ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Παναχαϊκή από τον ΟΦΗ, ενώ σαν σκορ ξεχωρίζει το άνετο 7-0 της Δόξα Δράμας απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

Αναλυτικά:

1ος Όμιλος

ΟΦΗ U19 – Παναχαϊκή U19 2-0

Η ομάδα της Κρήτης έκανε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο του 1ου ομίλου Παναχαϊκή. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΟΦΗ ο Νοικοκυράκης που άνοιξε το σκορ στο 35′ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 73′.

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Παναγιώτου, Κοκολογιάννης (55’ Κορνάρος), Ρουσσάκης, Πλουμής, Λαγουδάκης, Κοντογιάννης (85’ Ζερβάκης), Σουρνάκης, Καλαιτζάκης (55’ Λαμπριανίδης), Νοικοκυράκης, Αζίζι (68’ Σταυρακάκης), Κουράκης (81’ Μαρινάκης).

Δείτε τα στιγμιότυπα και τα δύο γκολ:

Σπάρτη U19 – Εργοτέλης U19 0-3

Ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 22′ με εύστοχο πέναλτι του Κατσούρι, ύστερα από ανατροπή πάνω στον Σεραφειμίδη. Το 0-2 ήρθε ξανά με πέναλτι , αυτή την φορά το εκτέλεσε ο Κουτσογιαννάκης όπου δε λάθεψε από τα 11 βήματα. Στο 90′ ο Κατσούρι διαμόρφωσε το τελικό 0-3  μετά την πάσα του Σαϊτάκη.

Συνθέσεις:

Σπάρτη: Μπακοδήμος, Ολάνης, Κριάς, Χατζηαντωνάκης, Μπέζας Καββούρης, Λυκούδης, Νεστόπουλος, , Ματρέκο, Σημαιωνίδης, Βόρφη.

Εργοτέλης: Κορνηλάκης, Λούσι, Κουτεντάκης (60′ Μαυροειδής), Πλαϊτάκης, Δουλγεράκης (76′ Μουφτάρη), Τσοκάνι, Σαϊτάκης, Κεφαλούκος (66′ Κουτάντος), Σεραφειμίδης (20′ λ.τ. Μαυροματίδης) , Κατσούρι, Κουτσογιαννάκης.

Καλλιθέα U19- ΑΟ Χανιά- Κισσαμικός U19 2-0

Υπόθεση 4 λεπτών ήταν για την Καλλιθέα η νίκη απέναντι στην Κρητική ομάδα. Συγκεκριμένα το 1-0 έκανε ο Γεωργόπουλος στο 35′ για να έρθει και το 2-0 στο 39′ αυτή τη φορά από τον Βασιλειάδη. Τα δύο γκολ προήλθαν από ατομικά λάθη που εκμεταλλεύτηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές της Καλλιθέας.

Συνθέσεις:

Καλλιθέα: Μποζιώλης, Μαργαρώνης, Χαλίλι, Ντάριο, Οικονόμου, Ούγκρης, Γεωργόπουλος, Δεληβασίλης, Βασιλειάδης, Τζεμίλ, Χαντάτ.

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός: Μπλατσιώτης, Χρυσός, Κωστάντες, Καβράκης, Νικολακάκης, Γραμόζης, Λαμπάκης, Ν. Αργυρουδάκης, Τσέλεβιτς, Πατσουμαδάκης, Βαρουξάκης.

Άρης U19- Βέροια U19 5-1

Ο Άρης πανηγύρισε την 6η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Το παιχνίδι βέβαια άρχισε κάπως ανάποδα, καθώς η Βέροια προηγήθηκε. Γρήγορα όμως ο Κλιγγόπουλος ισοφάρισε για τον Άρη, ενώ ο Κοντοπούλης έκανε το 2-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τα άλλα 3 γκολ για τον Άρη τα πέτυχαν οι Καρβούνης, Γιάντσιου και Δουζδαμπάνης.

Απόλλων Πόντου U19- Πανσερραϊκός U19 2-1

Ο Απόλλων πανηγύρισε μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή του σκορ. Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με σουτ του Πέτρου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 0-1. Στο 77′ ο Δαμουλάκης κέρδισε πέναλτι και ο Προκοπίου ο οποίος ανέλαβε να το εκτελέσει ισοφάρισε για τον Απόλλων. Η ανατροπή ήρθε στο 81′ όταν ο Προκοπίου σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Συνθέσεις:

Aπόλλων Πόντου : Παπουτσής, Δαλιανόπουλος, Λαζαρίδης Λ., Κύρκου, Μπίλης, Μπακαλούδης (Λούλος), Δραγάνης (88΄Τσιούπας), Τουλής, Κύρτζος (55΄Δαμουλάκης), Προκοπίου (86΄Φράγκος), Λουφάκης (63΄Λάππας).

Πανσερραϊκός: Μισιρλής, Τσαταλπασίδης , Μακούσης , Σαμαράς , Μπουτάκογλου, Γιαξής , Παπαδόπουλος , Μπομπότας , Γουάλεϊ , Καπτέλι , Πέτρου.

Αιγινιακός U19- Απόλλων Λάρισας U19 1-4

Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε νωρίς , συγκεκριμένα ο Τσιούτσιας στο 15′ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 27′ ο Τσαπατόρης έκανε το 0-2, ενώ στο 36‘ ο Λουκάς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Στο 53′ ο Αιγινιακός μείωσε σε 1-3, όμως ο Κλίσμαν με ωραίο σουτ έκανε το τελικό 1-4.

Συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Σπηλιόπουλος, Βόγλης (51′ Ελιζόπουλος), Μπαρούτσας, Τσικρικάς, Καλαπανίδας, Μητρούσκας (81′ Χότζα), Κακάμης (71′ Σκύφτας), Τσιούτσιας, Κλίσμαν (67′ Τσεκάι), Λουκάς, Τσαπατόρης (61′ Ντανίκας).

ΑΕ Καραϊσκάκης U19 – Τρίκαλα U19 1-1

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τον Κούση, όμως τα Τρίκαλα αντέδρασαν και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισαν με φάουλ του Μανάφα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Συνθέσεις:

ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (Δημήτρης Σφήκας): Μπούκας, Καψάλης, Χρουσιέλ, Άτσκα, Μήτσιος, Βασίλας, Καζέλης, Χύσο, Κούσης, Μαργώνης, Βλάχος.
ΑΟ Τρίκαλα (Κώστας Καρακούσης): Βουτσελάς, Νικολαρέας, Αλεξίου, Τσιμπούκας, Κατσαντώνης, Μανώλης, Μαντέλας, Μπαρτζιώκας (57΄ Γερεντές), Αλεξανδρής (74΄ Καινούριος), Μανάφας (78΄ Νικλιτσιώτης), Παΐλας (89΄ Μπουρούσης).

Δόξα Δράμας U19- Αναγ. Καρδίτσας U19 7-0

Καταιγιστική η Δόξα Δράμας ξεκίνησε δυνατά και στο 10′ ο Γρηγοριάδης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 28′. Το 3-0 ήρθε από τον Πούλα δύο λεπτά αργότερα, ενώ το 4-0 έγινε στο 40′ ξανά με τον Πούλα. Το 5ο γκολ το πέτυχε ο Γεωργιάδης στο 47′. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γρηγοριάδης έκανε χατ τρικ , κάνοντας το 6-0. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Γεωργιάδης στο 70′.