TALENTABOUT.GR | Πρωταθλήματα Yποδομής | Football League U19 | Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής της Football League U19
Football League U19

Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής της Football League U19

Εκπλήξεις επιφύλασσε η 9η αγωνιστική της Football League U19 και ξανά πολλά γκολ.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27 Φεβρουαρίου 2018 | Talentabout.gr Team

Γεμάτη εκπλήξεις η 9η αγωνιστική της Football League U19, με την πρώτη απώλεια βαθμών για τον Άρη καθώς ήρθε ισόπαλος με τον Απόλλωνα Πόντου. Κομβική νίκη για την Παναχαϊκή στην έδρα της.

Ωστόσο η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν η εκτός έδρας νίκη της Αναγέννησης Καρδίτσας στα Τρίκαλα.

Αναλυτικά:

1ος Όμιλος

Παναχαϊκή U19 – ΑΟ Χανιά Κισσαμικός U19 2-1

Μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ η γηπεδούχος ομάδα με κεφαλιά του Βασάρα. Στο 39′ ο Σκιαδαρέσης με πλασέ  έκανε το 2-0. Όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Τακτικάκης μειώνει σε 2-1 για τον ΑΟ Χανιά Κισσαμικό και ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και η Παναχαϊκή πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Παπαπαναγής): Θωμάς, Καλαμπόκας (73′ Αυλωνίτης), Κυριακόπουλος, Τσεκούρας (45′ Σταυρόπουλος), Αμπάρα, Κωνσταντακόπουλος, Σκιαδαρέσης (45′ Α. Χριστόπουλος), Νικολόπουλος, Βασσάρας (85′ Βασάρας), Μαστραντωνάκης, Βαρσαμίδης (45′ Μακρής).
ΑΟΧ/Κισσαμικός (Βερναδάκης): Μπλατσιώτης, Νικολακάκης, Γραμόζης, Κωνστάντες, Λαμπάκης, Ν. Αργυρουδάκης, Καβράκης, Τακτικάκης, Καζάκος, Χρυσός, Λουβιτάκης.

ΟΦΗ U19- Παναιγιάλειος U19 1-0

Με γκολ του Σταυρακάκη στο 10′, ο ΟΦΗ κέρδισε τον Παναιγιάλειο στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο και μάλιστα έχασε πολλές ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί ποδοσφαιριστές της πρώτης ομάδας του ΟΦΗ, αλλά και ο προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος.

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Νεοκοσμίδης, Πλευράκης (82’ Ρουσάκης), Κορνάρος, Πλουμής,Λαγουδάκης, Κοντογιάννης, Σταυρακάκης (61’ Καλαιτζάκης),Κοκολογιάννης, Σουρνάκης (68’ Λαμπριανίδης), Κουράκης, Νοικοκυράκης.

Παναιγιάλειος: Καρακίτσος, Αλντίνι,Καφετζής, Κοέα, Σακελλαρόπουλος, Ζησιμόπουλος, Σπυρόπουλος (72’ Βλάχος), Κουτρόπουλος (66’ Αγγελόπουλος), Ροδόπουλος (56’ Χύσα), Τζιτζιφάκος, Δημητρέλης (81’ Σύψας).

Καλλιθέα U19- Εργοτέλης U19 0-1

Ακόμα μια νίκη για τον Εργοτέλη που κέρδισε και την μαχητική Καλλιθέα στο γήπεδο της. Στο 79′ ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους με υπέροχη προσωπική ενέργεια του Μαυροματίδη, που πέτυχε το γκολ της νίκης.

Συνθέσεις:

Καλλιθέα: Κουτογλίδης, Μαργαρώνης, Χαλίλι, Ισαράι, Οικονόμου, Δεληβασίλης, Βασιλειάδης, Τουρούκης, Γεωργόπουλος, Μασκάϊ, Ασλάνι.

Εργοτέλης: Κορνηλάκης, Λούσι, Κυριαλάνης, Πλαϊτάκης, Κεφαλούκος, Τσακάνι, Κατσούρι, Σαϊτάκης (84΄Μιφτάρι), Κουτσογιαννάκης  (64’Κουτάντος), Μαυροματίδης, Δουλγεράκης.

ΡΕΠΟ: Σπάρτη

2ος Όμιλος

Αιγινιακός U19- Πανσερραϊκός U19 0-4

Απόλλων Πόντου U19- Άρης U19 2-2

Η ομάδα του Άρη άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κλιγγόπουλου στο 11ο λεπτό, για να έρθει ο Δαμουλάκης για τους γηπεδούχους και να ισοφαρίσει σε 1-1. Ξανά με πέναλτι προηγήθηκε ο Άρης και πάλι με τον Κλιγγόπουλο στο 76′, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει καθώς ο Δραγάνης στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Άρη.

Συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παπουτσής, Δαλιανόπουλος, Λαζαρίδης Λ., Κύρκου, Μπίλης, Τουλής, Δαμουλάκης, Λούλος (75΄ Μπακαλούδης), Δραγάνης (89΄ Τσιούπας), Προκοπίου (55΄ Κύρτζος), Λουφάκης.

Δόξα Δράμας U19- ΑΕ Καραϊσκάκης U19 2-3

Παρότι το σκορ ήταν μεγάλο στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 0-0. Στο 47‘ η Δόξα Δράμας άνοιξε το σκορ, όμως ο Κούσης πέντε λεπτά μετά ισοφάρισε σε 1-1. Η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 2-1 στο 65′, όμως στο 75′ ο Βλάχος ισοφάρισε εκ νέου. Στο 82′ ο Κούσης με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Συνθέσεις:

ΑΕ Καραϊσκάκης : Μπούκας, Μήτσιος (85′ Δήμος), Μπάχα, Χρουσιέλ, Βλάχος, Καψάλης, Άτσκα, Βασίλας (75′ Χύσο), Καζέλης (70′ Κρίκας), Μαργώνης (86′ Δίπλας), Κούσης (88′ Θεμελής).

Βέροια U19- Απόλλων Λάρισας U19 0-3 (Α.Α)

Τρίκαλα U19- Αναγέννηση Καρδίτσας U19 0-1

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε μια απρόσμενη νίκη, αν κρίνει κανείς από την θέση της στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Κορέλας στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και έμελλε να είναι και το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Συνθέσεις:

ΑΟ Τρίκαλα (Καρακούσης-Μπούτας): Βουτσελάς, Μανάφας, Νικολαρέας, Αλεξίου, Παϊλας, Τσιμπούκας, Νικλητσιώτης, Γιάννη, Ζαρόκωστας, Μαντέλας, Μανώλης.
Έπαιξαν και οι: Κερασιώτης, Μπακατσής, Κοντογεώργος, Αλεξανδρής, Μπαρτζιώκας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Παπαβασιλείου): Κατσικάς, Κιόρρας, Μούτσιος, Ζήσης, Γκαραβέλας, Καρκαλέτσος, Κρανής, Ζέρβας, Πλούμης, Κορέλας, Χατζής.