TALENTABOUT.GR | Εθνικές ομάδες | U21 | Χαρακίρι της Ελλάδας! (photos/vids)
Εθνική Ελπίδων (U21)

Χαρακίρι της Ελλάδας! (photos/vids)

Φοβερό ματς-θρίλερ στην Τούμπα που είχε γκολ, αποβολές, δοκάρια, χαμένο πέναλτι! Αν και η Εθνική Ελπίδων προηγήθηκε, ένα ασύλληπτο λάθος του Αστρά και η ατυχία διαμόρφωσαν το 1-1 με την Κροατία.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13 Νοεμβρίου 2017 | Talentabout.gr Team

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο Ελλάδα-Κροατία για τα προκριματικά του EURO U21, το οποίο έληξε ισόπαλο με 1-1 στην Τούμπα!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος, ο Μανθάτης άνοιξε τελικώς το σκορ στο 64’, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ήρθε ένα απίθανο-παιδαριώδες λάθος από τον Αστρά (είχε μπει στο ματς σαν αλλαγή 4′ νωρίτερα!!), χάρη στο οποίο η Χρβάτσκα ισοφάρισε με τον Μπρέκαλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω σωστής αποβολής του Πασαλίδη κι ενώ στο 87’ ο Μαυροπάνος είχε δοκάρι, μην μπορώντας να μας λυτρώσει και να μας χαρίσει μία μεγάλη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, Ελλάδα και Κροατία παραμένουν “αγκαλιά” στην κορυφή των προκριματικών με 13 βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές.

Το Photostory της αναμέτρησης

Το 1-0 από τον Μανθάτη στο 66′

Το 1-1 από τον Μπρέκαλο και τη γκάφα του Αστρά στο 74′

Το ματς

Η πρώτη απειλητική στιγμή στο παιχνίδι ήρθε από την Κροατία, ωστόσο στο 9’ ο Κότσαρης απέκρουσε το ωραίο σουτ του Μπόκαι. Σιγά-σιγά η Εθνική άρχισε να ανεβάζει στροφές, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των φιλοξενούμενων. Και… ευτυχώς στο 42’ αποφύγαμε το σε βάρος μας γκολ. Τότε που οι Κροάτες κέρδισαν πέναλτι (ο Πασαλίδης υπέπεσε στην παράβαση), αλλά ο Μπρέκαλο σημάδεψε άουτ, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του πρώτου –ισορροπημένου- μέρους.

Στο 64’ η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με ωραίο τρόπο! Μετά από κλέψιμο μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της Κροατίας, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Τσιμίκα, αυτός γέμισε όμορφα και ο Μανθάτης με προβολή έγραψε το 1-0 για την ελληνική ομάδα. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η στιγμή που ίσως… άλλαξε την “ιστορία” του αγώνα. Ο Κότσαρης τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Αστρά να μπαίνει στο ματς για να υπερασπιστεί την εστία μας. Και στο 74’ ήρθε μία στιγμή που δύσκολα θα ξεχάσει ο νεαρός τερματοφύλακας… Ο Μπρέκαλο σούταρε από μακριά, η φάση δεν έδειχνε επικίνδυνη, αλλά ο Αστράς έκανε πολύ άσχημη εκτίμηση και η μπάλα του… τρύπησε τα χέρια για το 1-1.

Η ψυχρολουσία ήταν μεγάλη αφού η Κροατία είχε ισοφαρίσει από το πουθενά. Στο 83’ έδειξε να μπαίνει “ταφόπλακα” στο όνειρο των Ελπίδων μας για νίκη. Κι αυτό γιατί ο Πασαλίδης πήγε με τα δύο πόδια επικίνδυνα σε αντίπαλό του και αντίκρισε ορθώς δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Ελλάδα με αριθμητικό μειονέκτημα. Ακόμα κι έτσι, όμως, δεν είχαμε τη τύχη στο τέλος για να πάρουμε το τρίποντο. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Μαυροπάνος έπιασε εντυπωσιακή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο γκολκίπερ της Κροατίας έκανε τρομερή επέμβαση και με τη βοήθεια του δοκαριού διατήρησε το 1-1