TALENTABOUT.GR | Home Slider | Σίφουνας η Ελλαδάρα, έριξε πεντάρα!
Εθνική Ελπίδων (U21)

Σίφουνας η Ελλαδάρα, έριξε πεντάρα!

Τι το ήθελε η… καψερή Μολδαβία να ισοφαρίσει; “Έφαγε” τέσσερα στη συνέχεια και η αρμάδα του Αντώνη Νικοπολίδη με το εμφατικό 5-1, προχωρά ακάθεκτη στα προκριματικά!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 4 Σεπτεμβρίου 2017 | Talentabout.gr Team

Νέα μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική U21 που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον!

Οι πιτσιρικάδες του Αντώνη Νικοπολίδη επιβεβαίωσαν το χαρακτήρα του φαβορί απέναντι στην Μολδαβία, την οποία… διέλυσαν με το εμφατικό 5-1 στο γήπεδο του Περιστερίου.

Κάπως έτσι, μετά και τη νίκη της πρεμιέρας επί της Λευκορωσίας (2-0), η γαλανόλευκη έκανε το 2×2 στα προκριματικά του Euro U21 και προελαύνει στον όμιλό της.

Σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Κουλούρης του ΠΑΟΚ (x2), ο Γαλανόπουλος της ΑΕΚ, ο Λημνιός του ΠΑΟΚ και ο Ανδρούτσος του Ολυμπιακού.

Το φιλμ του αγώνα

Ούσα το φαβορί της αναμέτρησης, η Ελλάδα μπήκε με… φούρια στο γήπεδο. Μόλις στο 7‘ άνοιξε το σκορ, με τον Γαλανόπουλο της ΑΕΚ να “χτυπά” ξανά -μετά τη γκολάρα του στο προηγούμενο παιχνίδι– και να βάζει από νωρίς σε θέση οδηγού την Εθνική. Οι πιτσιρικάδες του Αντώνη Νικοπολίδη έδειχναν διάθεση να καθαρίσουν από νωρίς, πίεζαν ασφυκτικά την Μολδαδία κι αν οι ΚουλούρηςΓαλανόπουλος ήταν πιο εύστοχοι, τότε ίσως να ‘χε… γράψει από νωρίς.

Διαβάζεται τώρα  Στα... ίδια η Εθνική μας ομάδα!

Μετά το 25′-30′, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι “τιμώρησαν” την οπισθοχώρησή μας. Αφού, λοιπόν, είχαν δοκάρι με τον Τζαλμπά στο 34‘, δύο λεπτά αργότερα ο Κάραρους έφερε το παιχνίδι στα ίσα, προκαλώντας έναν μίνι… προβληματισμό στην Ελλάδα κι ενώ λίγο αργότερα χρειάστηκε η επέμβαση του Κότσαρη σε σουτ του Μποίτσιους για να αποτραπούν τα χειρότερα…

Εν τέλει, η Εθνική U21 κατάφερε να αποκαταστήσει την τάξη και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με λιγότερο άγχος. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ανδρούτσος έδωσε στον Κουλούρη και ο αρχηγός έκανε το 2-1 για την ελληνική ομάδα. Σα να μην έφτανε αυτό, με το… καλημέρα της “επανάληψης” (47‘), ο Κουλούρης έγινε δημιουργός και ο Λημνιός χρίστηκε σκόρερ, ανεβάζοντας κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Διαβάζεται τώρα  Οι μηχανές... παραγωγής ταλέντων - Υπάρχει στη λίστα Ελληνική ομάδα; (photo)

Κάτι η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας, κάτι η… απελευθέρωση που προκάλεσαν τα δύο προηγούμενα γκολ, έδωσαν την ευκαιρία στους διεθνείς μας να ξεδιπλώσουν ακόμα περισσότερο το ταλέντο τους και να μετατρέψουν σε… εφιάλτη το απόγευμα για τους Μολδαβούς. Στο 57‘ ο Κουλούρης βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά απόψε, γράφοντας το 4-1, ενώ στο 77‘ ο Μεληκιώτης κέρδισε πέναλτι (είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα), με τον Ανδρούτσο να μην χάνει την ευκαιρία από την άσπρη βούλα για να διαμορφώσει το 5-1, σκορ που έμεινε ως το τέλος και χάρισε το 2×2 στην Ελλάδα!

Η σύνθεση της Ελλάδας

Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Ευαγγέλου, Πασαλίδης, Καραχάλιος, Γαλανόπουλος (76′ Μεληκιώτης), Μανθάτης (65′ Χατζηγιοβάνης), Ανδρούτσος (79′ Ορφανίδης), Λημνιός, Κουλούρης

Αξίζει να σημειωθεί πως την πρόκριση στην τελική φάση παίρνουν απευθείας οι εννιά πρώτοι των ομίλων. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν μπαράζ για δύο εισιτήρια, με την οικοδέσποινα Ιταλία να συμπληρώνει το… παζλ των 12 ομάδων του Euro.